VERSION - en to fr_FR translation catalogue (1564 entries)

en: %1$s - Recommended Value: %2$s. Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: %3$sIncreasing max input vars limit.%4$s
fr_FR: %1$s- Valeur recommandée: %2$s. La limitation Max input vars tronquera les données POST telles que les menus. Voir: %3$sAugmenter la limite max input vars.%4$s

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of %2$s.
fr_FR: %1$s - Nous recommandons une version PHP minimum de %2$s.

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least %2$s.
fr_FR: %1$s - Nous vous recommandons de définir une durée d'exécution max d'au moins %2$s.

en: %1$s - We recommend setting memory to at least %2$s. To import the demo data %3$s of memory limit is required. See: %4$s
fr_FR: %1$s - nous recommandons de régler la mémoire au moins %2$s. Pour importer les données de démo %3$s de limite de mémoire est nécessaire. Voir : %4$s

en: %1$s - WordPress recommends a minimum MySQL version of %2$s. See: %3$sWordPress requirements%4$s
fr_FR: %1$s - WordPress recommande une version minimale de MySQL de %2$s. Voir: %3$sWordPress requis%4$s

en: %1$s Copyright %2$s, All Rights Reserved &nbsp;|&nbsp; %3$s Theme by %4$s
fr_FR: %1$s Copyright %2$s, Tous droits réservés &nbsp;|&nbsp; %3$s Thème par %4$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
fr_FR: %1$s La version %2$s est obsolète. La version principale est %3$s

en: %1$sThe demo import has finished, but there were some import errors.%2$sMore details about the errors can be found in this %3$s%5$slog file%6$s%4$s%7$s
fr_FR: %1$sL'importation de démonstration est terminée, mais il y a eu quelques erreurs d'importation. %2$sPlus de détails à propos des erreurs peuvent être trouvés dans %3$s%5$sce fichier log%6$s%4$s%7$s

en: %1s Translation Status: %2s Done
fr_FR: %1s Statut de traduction : %2s Terminé

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE Support%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
fr_FR: %1s vient prêt à la localisation, prêt à l'emploi. Tout ce dont vous avez besoin est un fichier de traduction pour votre langue, Contribuez dans notre portail de traduction pour compléter la traduction de %2s, En échange, nous offrons %3s6 mois de Support GRATUIT%4s au 3 plus gros contributeurs pour chaque traductions terminées. Merci beaucoup pour votre contribution.

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE TieLabs Support*%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
fr_FR: %1s est prêt pour la localisation. Tout ce dont vous avez besoin est un fichier de traduction pour votre langue, Contribuez à notre portail de traduction pour terminer la traduction de %2s, En échange, nous offrons %3s Extra 6 mois GRATUIT TieLabs Support *%4s aux 3 contributeurs les plus nombreux pour chaque traduction terminée. Merci beaucoup pour votre contribution.

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d année
fr_FR[1]: %d années

en: %s "%s" already exists.
fr_FR: %s "%s" existe déjà.

en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (Invalide)

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (En attente)

en: %s Comments
fr_FR: %s commentaires

en: %s Font File
fr_FR: %s Fichier Police

en: %s Min. Views Number
fr_FR: %s Min. Nombre de Vues

en: %s Plugin is required
fr_FR: Le plugin %s est requis

en: %s Plugin is required, click on the button below to go to the plugins page to install it.
fr_FR: Le plugin %s est requis, cliquez sur le bouton ci-dessous pour aller à la page des plugins pour l'installer.

en: %s ago
fr_FR: il y a %s

en: %s articles views
fr_FR: %s articles vues

en: %s hours read
fr_FR: %s heures de lecture

en: %s is available
fr_FR: %s est disponible

en: %s minutes read
fr_FR: %s minutes de lecture

en: %sYour user role isn't high enough. You don't have permission to import demo data.%s
fr_FR: %sVotre rôle d'utilisateur n'est pas assez élevé. Vous n'êtes pas autorisé à importer des données de démo.%s

en: (Only for Main Nav)
fr_FR: (Seulement pour Main Nav)

en: (Required)
fr_FR: (Requis)

en: (i.e: London,UK or New York City)
fr_FR: (Ex : London,UK ou New York City)

en: (no title)
fr_FR: (pas de titre)

en: (optional)
fr_FR: (facultatif)

en: * The extra support will appear in your profile on our website, support center and in the theme dashboared only. it will not appear on ThemeForest.
fr_FR: * Le support supplémentaire apparaîtra dans votre profil sur notre site Web, notre centre de support et dans le tableau de bord du thème uniquement. il n'apparaîtra pas sur ThemeForest.

en: - Browser standard fonts in general support only 'Normal (400)' and 'Bold (700)' font weights.
fr_FR: - Les polices standard du navigateur ne prennent généralement en charge que les polices de weight Normal (400) et Bold (700).

en: - If you use a google font, make sure to load the font weight in 'Google Font Variants' field that corresponds to the one in parenthesis here.
fr_FR: - Si vous utilisez une police google, assurez-vous de charger la graisse de la police dans le champ "Google Font Variants" qui correspond à celui entre parenthèses ici.

en: - OR -
fr_FR: - OU -

en: - Select a Category -
fr_FR: - Choisissez une Catégorie -

en: - Select a Menu -
fr_FR: - Sélectionnez un Menu -

en: - Select a Slider -
fr_FR: - Sélectionnez un Slider -

en: - Select a Taxonomy -
fr_FR: - Sélectionnez une Taxonomie -

en: - Select a Term -
fr_FR: - Sélectionnez un Terme -

en: - Select a category -
fr_FR: - Sélectionnez une Catégorie -

en: - Select a menu -
fr_FR: - Sélectionnez un menu -

en: - Select a slider -
fr_FR: - Sélectionnez un slider -

en: 1 minute read
fr_FR: Temps de lecture 1 minute

en: 100% Interior Content Width
fr_FR: 100% de la largeur du contenu interieur

en: 1st Column
fr_FR: 1ère Colonne

en: 2d Column
fr_FR: 2ème Colonne

en: 3rd Column
fr_FR: 3ème Colonne

en: 404 Page
fr_FR: Page d’erreur 404

en: 404 Page Settings
fr_FR: Paramètrage de l page d'erreur 404

en: 404 Page menu
fr_FR: Menu Page 404

en: 4th Column
fr_FR: 4ème Colonne

en: 6 Ways Drinking Warm Water Can Heal Your Body
fr_FR: 6 façon de soigner votre corps en buvant de l'eau tiède

en: A Refined Seattle Restaurant, Hold the Table Linens
fr_FR: Un restaurant raffiné de Seattle, Conserve les linges de table

en: A title for the Ad, like Advertisement - leave this empty to disable.
fr_FR: Un titre pour la pub, comme Publicité - laissez ce champ vide pour désactiver.

en: AMP Menu
fr_FR: Menu AMP

en: AMP is a Google-backed project with the aim of speeding up the delivery of content through the use of stripped down code known as AMP HTML, it is a way to build web pages for static content (pages that don't change based on user behaviour), that allows the pages to load (and pre-render in Google search) much faster than regular HTML.
fr_FR: AMP est un projet soutenu par Google dans le but d'accélérer la livraison de contenu grâce à l'utilisation du code réduit connu comme AMP HTML, c'est un moyen de construire des pages web pour du contenu statique (pages qui ne changent pas en fonction du comportement de l'utilisateur), qui permet aux pages de charger (et pré-présenter dans la recherche Google) beaucoup plus rapidement que le HTML standard.

en: About
fr_FR: À propos

en: About %s
fr_FR: A propos %s

en: About the post&rsquo;s author
fr_FR: A propos de l'auteur de l'article

en: Above Article Ad
fr_FR: Pub Au-dessus du l'Article

en: Above Article Content Ad
fr_FR: Pub Au-dessus du contenu de l'Article

en: Above Content
fr_FR: Au-dessus du Contenu

en: Above Content Ad
fr_FR: Au-dessus du contenu de l'annonce

en: Above Footer
fr_FR: Au-dessus du pied de page

en: Above Footer Ad
fr_FR: Pub Au-dessus du Footer (pied de page)

en: Above Header Ad
fr_FR: Pub Au-dessus du Header (en-tête)

en: Above Post Ad
fr_FR: Au-dessus de l'annonce

en: Above Post share Buttons
fr_FR: Boutons de partage au-dessus de l'Article

en: Above The Footer
fr_FR: Au-dessus du Footer

en: Above The Header
fr_FR: Au-dessus Header

en: Account Name
fr_FR: Nom du compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Activate %s
fr_FR: Activation de %s

en: Active plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Ad
fr_FR: Ad (pub)

en: Ad Alignment
fr_FR: Alignement des annonces

en: Ad Block
fr_FR: Bloc Ad

en: Ad Image
fr_FR: Image Ad

en: Ad Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image de l'annonce

en: Ad Image Width
fr_FR: Largeur de l'image de l'annonce

en: Ad Shortcode
fr_FR: Shortcode Ad

en: Ad Title
fr_FR: Titre Ad

en: Ad Title Link
fr_FR: Titre Lien Ad

en: Ad URL
fr_FR: URL Ad

en: Adblock Detected
fr_FR: Adblock détecté

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Block
fr_FR: Ajouter bloc

en: Add Custom Sidebar
fr_FR: Ajouter une Sidebar personnalisée

en: Add Custom Text
fr_FR: Ajouter un texte personnalisé

en: Add Image
fr_FR: Ajouter Image

en: Add Section
fr_FR: Ajouter une Section

en: Add Widget
fr_FR: Ajouter Widget

en: Add a link to the theme options page to the Toolbar
fr_FR: Ajouter un lien vers la page des options de thème à la barre d'outils

en: Add border around the widgets area
fr_FR: Ajouter une bordure autour de la zone des widgets

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres Avancés

en: Advert - Use Advert ID
fr_FR: Annonce - Utiliser l'ID d'annonce

en: Advertisement
fr_FR: Advertisement (pub)

en: Advertisement Settings
fr_FR: Paramètres Bannières Pub

en: After all is said and done, more is said than done
fr_FR: Après tout est dit et fait, plus est dit que fait

en: After the counters.
fr_FR: Après les compteurs.

en: Ajax Filters
fr_FR: Filtres Ajax

en: All
fr_FR: Tout

en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: All Demos Support RTL.
fr_FR: Toutes les Démos Supportent RTL.

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et les activations ont été complétées.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été complétées.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Tous les plugins ont été installés et activés avec succès. %1$s

en: Allow visitors to view the weather in their location
fr_FR: Permettre aux visiteurs de voir la météo de leur emplacement

en: Alphabetically
fr_FR: Alphabétiquement

en: Alternative Text For The image
fr_FR: Texte alternatif pour l'image

en: An error has occured. Please reload the page and try again.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: An error occurred while fetching %s%s%s file from the server!%sReason: %s - %s.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la récupération du fichier%s%s%s sur le serveur!%sRaison: %s - %s.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'installation %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An error occurred while reading a file from your server! Tried reading file from path: %s%s.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la lecture d'un fichier sur votre serveur! Essayé de lire le fichier à partir du chemin: %s%s.

en: An error occurred while retrieving reading/writing permissions to your server (could not retrieve WP filesystem credentials)!
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la récupération des permissions de lecture /écriture sur votre serveur (impossible de récupérer les informations d'identification du système de fichiers WP)!

en: An error occurred while writing file to your server! Tried to write a file to: %s%s.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'écriture du fichier sur votre serveur! Essayé d'écrire un fichier vers: %s%s.

en: Animate Automatically
fr_FR: Animer automatiquement

en: Animated Icons?
fr_FR: Icônes animées ?

en: Animation Effect
fr_FR: Effet Animation

en: Any external fonts (e.g. Typekit)
fr_FR: Toutes polices externes (par exemple, Typekit)

en: Apartment vacancies rise for first time in 6 years
fr_FR: Les appartements vacants augmentent pour la première fois en 6 ans

en: Apple sets March 21 event, Wall Street sees new, smaller iPhone
fr_FR: Apple place l'événement du 21 mars, Wall Street voit un nouvel iPhone plus petit

en: Apply custom styling by inline code
fr_FR: Appliquer un style personnalisé par le code en ligne

en: Archive Page Title
fr_FR: Titre Page Archive

en: Archive page
fr_FR: Page d'archive

en: Archives Settings
fr_FR: Paramètres Archives

en: Archives Sidebar
fr_FR: Sidebar Archives

en: Are You Megrating from %s?
fr_FR: Migrez-vous de %s?

en: Are You Megrating from another theme?
fr_FR: Migrez-vous d'un autre thème?

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Article inline ad #%s
fr_FR: Annonce intégrée d'article n°%s

en: At Value-Focused Hotels, the Free Breakfast Gets Bigger
fr_FR: Dans les hôtels axés sur la valeur, Le petit-déjeuner gratuit devient plus gros

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Bio
fr_FR: Bio Auteur

en: Author Page Settings
fr_FR: Paramètres Page Auteur

en: Author URL
fr_FR: URL Auteur

en: Author name
fr_FR: Nom de l'auteur

en: Author's Avatar
fr_FR: Avatar de l'Auteur

en: Authorization Failed
fr_FR: L'autorisation à échouée

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Auto Load Posts
fr_FR: Chargement automatique des publications

en: Autoplay?
fr_FR: Lecture automatique?

en: Available Widgets
fr_FR: Widgets disponibles

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: Avatar Image
fr_FR: Image d'avatar

en: Avatar size (px)
fr_FR: Taille de l'avatar (px)

en: Awesome, isn't it? Give us some love :)
fr_FR: Génial, n'est-ce pas? Donne-nous un peu d'amour :)

en: Back to top button
fr_FR: Bouton retour en haut de la page

en: Back to top button Arrow Color
fr_FR: Couleur de la flèche du Bouton retour en haut

en: Back to top button Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière plan du Bouton retour en haut

en: Background (in case Boxed / Framed / Bordered layout is enabled)
fr_FR: Background (dans le cas où la mise en page Boxed / Frame /Bordered est activée)

en: Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Color 2
fr_FR: Background Couleur 2

en: Background Gradient Color 1
fr_FR: Background Dégradé couleur 1

en: Background Gradient Color 2
fr_FR: Background Dégradé couleur 2

en: Background Image
fr_FR: Image Background

en: Background Image Ad
fr_FR: Image d'arrière-plan plublicité

en: Background Image type
fr_FR: Type d'image Background

en: Background Pattern
fr_FR: Motif Background

en: Background Settings
fr_FR: Paramètres Background

en: Background Video
fr_FR: Vidéo Background

en: Background dimmer
fr_FR: Variateur de fond

en: Background dimmer color
fr_FR: Variateur de couleur de fond

en: Before the counters.
fr_FR: Devant les compteurs.

en: Before you begin, make sure all the required plugins are activated.
fr_FR: Avant de commencer, assurez-vous que tous les plugins nécessaires sont activés.

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Commencer l’activation du plugin
fr_FR[1]: Commencer l’activation des plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l’installation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l’installation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Commencer la mise à jour de l’extension
fr_FR[1]: Commencer les mises à jour des extensions

en: Below Article Ad
fr_FR: Pub Au-dessous du l'Article

en: Below Article Content Ad
fr_FR: Pub Au-dessous du contenu de l'Article

en: Below Comments Ad
fr_FR: Annonce ci-dessous des Commentaires

en: Below Content
fr_FR: Au-dessous du contenu

en: Below Content Ad
fr_FR: Sous le contenu de l'annonce

en: Below Header
fr_FR: Sous l'en-tête

en: Below Post Ad
fr_FR: Sous l'annonce

en: Below Post Share Buttons
fr_FR: Boutons de partage au-dessous de l'Article

en: Below The Comments
fr_FR: Au-dessous des commentaires

en: Below The Header
fr_FR: Au-dessous Header

en: Below The Post
fr_FR: Au-dessous de l'article

en: Below the Header Ad
fr_FR: Pub Au-dessous du Header (en-tête)

en: Best Reviews
fr_FR: Meilleures évaluations

en: Between Posts in Archives #%s
fr_FR: Entre les articles dans les Archives #%s

en: Big
fr_FR: Grand

en: Black
fr_FR: Noir

en: Block #%s
fr_FR: Bloc #%s

en: Block Head Style
fr_FR: Style de l'en-tête du Bloc

en: Block Style
fr_FR: Style Bloc

en: Block Title
fr_FR: Titre bloc

en: Block the adblockers from browsing the site, till they turnoff the Ad Blocker
fr_FR: Empêcher les bloqueurs de publicité de naviguer sur le site, jusqu'à ce qu'ils désactivent le bloqueur de publicités

en: Blockquote Font Family
fr_FR: Font family des citations

en: Blockquotes
fr_FR: Citations

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Blocks Meta Settings
fr_FR: Meta Paramètres des blocs

en: Blocks Settings
fr_FR: Paramètres Blocs

en: Blocks Titles
fr_FR: Titres blocs

en: Blocks and Archives
fr_FR: Blocs et archives

en: BlogPosting
fr_FR: PublicationBlog

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Body Code
fr_FR: Code du corps

en: Bordered
fr_FR: Bordures

en: Bordered Layout supports plain background color only.
fr_FR: Les bordures de Layout ne supportent que les fonds de couleur uniquement

en: Borders Color
fr_FR: Couleur des bordures

en: Bosch looking to smart devices to get ahead in the cloud
fr_FR: Bosch à la recherche d'appareils intelligents pour aller de l'avant dans le cloud

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Boxed Layout
fr_FR: Style Encadré

en: Breadcrumbs
fr_FR: Breadcrumbs (Fil d'Ariane)

en: Breadcrumbs Delimiter
fr_FR: Délimiteur Breadcrumbs

en: Breadcrumbs Settings
fr_FR: Paramètres Breadcrumbs

en: Breaking News Label
fr_FR: Label Breaking News

en: Breaking News post titles
fr_FR: Titres des articles de dernière minute

en: Breaking news label background
fr_FR: Fond label Breaking news

en: Breakpoint (in px)
fr_FR: Point d'arrêt (en px)

en: Browse the Knowledge Base
fr_FR: Parcourir la base de connaissances

en: BuddyPress Notifications
fr_FR: Notifications BuddyPress

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Buttons Position
fr_FR: Positions des boutons

en: Buy a License
fr_FR: Acheter une licence

en: Buy now!
fr_FR: Acheter maintenant!

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (facultatif)

en: Campaign has been sent
fr_FR: La campagne a été envoyée

en: Campaigns
fr_FR: Campagnes

en: Can not access the image from your server, send the Campaign from your account on FoxPush.com
fr_FR: Impossible d'accéder à l'image depuis votre serveur, envoyez la campagne à partir de votre compte sur FoxPush.com

en: Can not connect to Instagram!
fr_FR: Impossible de se connecter à Instagram !

en: Can not decoding the instagram json
fr_FR: Impossible de décoder le json instagram

en: Can not fetch the images!
fr_FR: Impossible de récupérer les images !

en: Can not find the user!
fr_FR: Impossible de trouver l'utilisateur !

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot import auto-draft posts
fr_FR: Impossible d'importer les brouillon automatique de messages

en: Capitalization
fr_FR: Capitalisation

en: Capitalize
fr_FR: Capitale

en: Cart Subtotal:
fr_FR: Sous total Panier:

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories and Tags
fr_FR: Catégories et étiquettes

en: Category Description
fr_FR: Description de la Catégorie

en: Category Layout
fr_FR: Mise en page de la catégorie

en: Category Options
fr_FR: Options de catégorie

en: Category Page Layout
fr_FR: Mise en page de la catégorie

en: Category Page Settings
fr_FR: Paramètres Page Catégorie

en: Category Pages: Above the title
fr_FR: Pages des catégories: avant les titres

en: Category Pages: Below Pagination
fr_FR: Pages de catégorie: au dessous de la pagination

en: Category Pages: Below Posts
fr_FR: Pages des catégories: au dessous des postes

en: Category Pages: Below the slider
fr_FR: Pages des catégories: au dessous du Slider

en: Category Pages: Below the title
fr_FR: Pages des catégories: au dessous des titres

en: Category Sidebar
fr_FR: Sidebar Catégorie

en: Category Style
fr_FR: Style Catégorie

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center Bottom
fr_FR: Centre bas

en: Center Center
fr_FR: Centre Centre

en: Center Top
fr_FR: Haut centre

en: Center content:
fr_FR: Centrer le contenu:

en: Center the buttons
fr_FR: Centrer les boutons

en: Center the content?
fr_FR: Centrer le contenu?

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Centered Layout
fr_FR: Centrer le Layout

en: Channel Name or ID:
fr_FR: Nom de la chaîne ou ID:

en: Characters
fr_FR: Caractères

en: Check Also
fr_FR: Voir Aussi

en: Check Also Box Position
fr_FR: Position du module Voir Aussi

en: Checkout
fr_FR: Check-out

en: Child Theme Templates
fr_FR: Modèles de thèmes enfants

en: Child theme
fr_FR: Thème child

en: China stock swoon could boost US real estate
fr_FR: La baisse des actions chinoises pourrait stimuler l'immobilier US

en: Chnage this if you have used a post views plugin before.
fr_FR: Changez ceci si vous avez déjà utilisé un plugin d'affichage des vues d'articles avant.

en: Choose Sidebar
fr_FR: Choisissez une Sidebar (barre latérale)

en: Choose Slider
fr_FR: Choisissez un Slider

en: Choose a (.dat) file to upload, then click Upload file and import.
fr_FR: Choisissez un fichier (.dat) à télécharger, puis cliquez sur Télécharger le fichier et importer.

en: Choose a Skin
fr_FR: Choisissez un Habillage

en: Choose a file from your computer:
fr_FR: Choisissez un fichier sur votre ordinateur:

en: Choose an icon and paste the class name.
fr_FR: Choisissez une icône et collez le nom de la classe.

en: Choose the demo which you want to import
fr_FR: Choisissez la démo que vous souhaitez importer

en: Choose your Domain Name. then click the Generate button.
fr_FR: Choisissez votre nom de domaine puis cliquez sur le bouton Générer.

en: Choosing a lot of Character sets may make your pages slow to load.
fr_FR: Le choix d'un grand nombre de Caractères peut ralentir le chargement de vos pages.

en: Choosing a lot of Variants may make your pages slow to load.
fr_FR: Le choix d'un grand nombre de variantes peut ralentir le chargement de vos pages.

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Circle Shape?
fr_FR: Forme Cercle ?

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Classic Small
fr_FR: Petit classique

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Clear Sky
fr_FR: Ciel Clair

en: Click here to set a Site Icon (favicon)
fr_FR: Cliquez ici pour définir l'icône du site (favicon)

en: Click on Generate New Key.
fr_FR: Cliquez sur Générer une nouvelle clé.

en: Click on the help icon %s if you need help.
fr_FR: Cliquez sur l'icône d'aide %s si vous avez besoin d'assistance.

en: Clicks
fr_FR: Clics

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Code:
fr_FR: Code :

en: Coffee
fr_FR: Café

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Colored Mask
fr_FR: Masque couleur

en: Colored Post Views Numbers
fr_FR: Couleur du Nombre de vues des Articles

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
fr_FR: Le commentaire %d a été importé avec l'auteur %d, mais est introuvable

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_FR: Le commentaire %d a été importé avec le parent %d, mais est introuvable

en: Comment content
fr_FR: Contenu du commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Compact Comments Area
fr_FR: Compacter la zone de Commentaires

en: Compact Comments Custom Title
fr_FR: Compacter les Titre personnalisé des Commentaires

en: Compact the post content and show more button
fr_FR: Réduire le contenu du message et afficher le bouton plus

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Components
fr_FR: Composants

en: Congratulations
fr_FR: Félicitations

en: Connect another account
fr_FR: Connecter d'autres comptes

en: Connect your Instagram account
fr_FR: Connecter votre compte Instagram

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Control WooCommerce sidebar settings from the theme options page &gt; %1$sWooCommerce settings%2$s.
fr_FR: Contrôlez les paramètres de la barre latérale de WooCommerce à partir de la page des options de thème&gt;  %1$s Paramètres WooCommerce %2$s.

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur globale du site. En px ou%, ex: 100% ou 1170px.

en: Controls the sidebar column width in %.
fr_FR: Contrôle la largeur de la colonne de la barre latérale en%.

en: Cooking with kids - how to get them involved
fr_FR: Cuisiner avec les enfants - comment les impliquer

en: Copy the Domain and the key and add them in the fields below.
fr_FR: Copiez le domaine et la clé et ajoutez-les dans les champs ci-dessous.

en: Copyright Area
fr_FR: Zone Copyright

en: Copyright Text
fr_FR: Texte Copyright

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver l’auteur pour "%s" (article #%d)

en: Could not find the author for comment #%d
fr_FR: Impossible de trouver l'auteur du commentaire #%d

en: Could not find the comment parent for comment #%d
fr_FR: Impossible de trouver le commentaire parent du commentaire #%d

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver l'objet de menu pour "%s" (post #%d)

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver le post parent pour "%s" (post #%d)

en: Could not open the file for parsing
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier pour l'analyse

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
fr_FR: mpossible de mettre à jour "%s" (post #%d) avec des données mappées

en: Could not update comment #%d with mapped data
fr_FR: Impossible de mettre à jour le commentaire #%d avec les données mappées

en: Current Front Page: %s
fr_FR: Actuelle Page Accueil: %s

en: Custom Above Content Ad
fr_FR: Personnalisé le contenu au dessus de la publicité

en: Custom Above Post Ad
fr_FR: Personnalisé la publicité au dessus l'article

en: Custom Ad Code
fr_FR: Code Ad Personnalisé

en: Custom Author Content
fr_FR: Contenu auteur personnalisé

en: Custom Author widget
fr_FR: Widget Auteur personnalisé

en: Custom Author widget content
fr_FR: Contenu du widget auteur personnalisé

en: Custom Below Content Ad
fr_FR: Personnalisé le contenu en dessous de la publicité

en: Custom Below Post Ad
fr_FR: Personnalisé la publicité en dessous l'article

en: Custom Body Classes
fr_FR: Classes Body personnalisées

en: Custom CSS
fr_FR: CSS Personnalisé

en: Custom City Name
fr_FR: Personnaliser Nom Ville

en: Custom Classes
fr_FR: Classes personnalisées

en: Custom Codes
fr_FR: Codes personnalisés

en: Custom Content
fr_FR: Contenu Personnalisé

en: Custom Logo
fr_FR: Logo personnalisé

en: Custom Logo URL
fr_FR: URL du logo personnalisé

en: Custom Menu
fr_FR: Menu Personnalisé

en: Custom Primary Color
fr_FR: Couleur Principale personnalisée

en: Custom Read More Button text
fr_FR: Texte du bouton Lire la suite personnalisé

en: Custom Settings:
fr_FR: Paramètres Personnalisés:

en: Custom Sidebar
fr_FR: Sidebar Personnalisée

en: Custom Sidebars
fr_FR: Sidebars personnalisées

en: Custom Slider
fr_FR: Slider Personnalisé

en: Custom Social Network
fr_FR: Réseau Social Personnalisé

en: Custom Sticky Menu Logo
fr_FR: Logo Sticky Menu personnalisé

en: Custom Text
fr_FR: Texte Personnalisé

en: Custom Title
fr_FR: Titre Personnalisé

en: Customizer file was not uploaded. Error: %s
fr_FR: Le fichier du personnalisation n'a pas été téléchargé. Erreur: %s

en: Dark Skin
fr_FR: Skin Noir

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de Bord

en: Date Settings
fr_FR: Paramètres de la date

en: Date format for blog posts
fr_FR: Format date pour articles du site

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: December home sales rebound? Here is the secret
fr_FR: Les ventes de maisons rebondissent en Décembre ? Voici le secret

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Featured Image
fr_FR: Image sélectionnée par défaut

en: Default Featured Image Position
fr_FR: Position par défaut de l'image sélectionnée

en: Default Layout Settings
fr_FR: Paramètres Mise en page par Défaut

en: Default Open Graph Image
fr_FR: Image par défaut Open Graph

en: Default Posts Layout
fr_FR: Mise en page des articles par défaut

en: Default Schema type
fr_FR: Type Schéma par défaut

en: Default Sidebar Position
fr_FR: Position Sidebar par défaut

en: Default is: %s
fr_FR: Valeur par défaut est: %s

en: Demo Import
fr_FR: Importer une Démo

en: Demo data has been successfully uninstalled
fr_FR: Les données de Démo ont été désinstallées avec succès

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable All Ads
fr_FR: Désactiver toutes les publicités

en: Disable Author name meta
fr_FR: Masquer la meta du nom de l'auteur

en: Disable Boxed/Framed Layout Shadows
fr_FR: Désactiver les ombres de mise en page Boxed/Framed

en: Disable Comments number meta
fr_FR: Masquer la meta du nombre de commentaire

en: Disable GIF Featured Images
fr_FR: Désactiver les images GIF en vedette

en: Disable Gradiant Overlay
fr_FR: Désactiver la superposition de dégradé

en: Disable Gradient Overlay
fr_FR: Désactiver la superposition de dégradé

en: Disable Header Shadows
fr_FR: Désactiver Ombres Header

en: Disable Help Links
fr_FR: Désactiver les liens d'aide

en: Disable Views Number meta
fr_FR: Masquer le meta du nombre de vue

en: Disable all
fr_FR: Tout désactiver

en: Disable the Built-in Mega Menus
fr_FR: Désactiver les méga menus intégrés

en: Disable the Comments tab?
fr_FR: Désactiver l'onglet Commentaires ?

en: Disable the Knowledge Base Beacon
fr_FR: Désactiver la balise de la base de connaissances

en: Disable the Popular tab?
fr_FR: Désactiver l'onglet Populaire ?

en: Disable the Posts Switcher
fr_FR: Désactiver le Switcher d'articles

en: Disable the Recent tab?
fr_FR: Désactiver l'onglet Récent ?

en: Disable the Responsiveness
fr_FR: Désactiver l'option responsive

en: Disable the TieLabs Builder
fr_FR: Activer le générateur des pages TieLabs

en: Disable the custom styles in the editor
fr_FR: Désactiver les styles personnalisés dans l'éditeur

en: Disable this option if you use a custom responsive tables plugin.
fr_FR: Désactivez cette option si vous utilisez un plugin de tableau responsive personnalisé.

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Display (All) link:
fr_FR: Afficher (tous) les liens :

en: Display Breadcrumbs
fr_FR: Afficher le fil d'Ariane

en: Display sidebars before the content
fr_FR: Afficher les barres latérales avant le contenu

en: Display the buttons below the logo
fr_FR: Afficher les boutons sous le logo

en: Do not run the Demo Import multiple times one after another, it will result in double content.
fr_FR: Ne lancez pas l'importation de la Démo plusieurs fois l'une après l'autre, cela entraînera un double contenu.

en: Documentation on date and time formatting
fr_FR: Documentation sur la mise en forme des dates et des heures

en: Don't duplicate posts
fr_FR: Ne pas dupliquer les articles

en: Don't have an account?
fr_FR: Vous n'avez pas de compte?

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Dots overlay layer
fr_FR: Couche de superposition en points

en: Down one
fr_FR: Descendre d'un cran

en: Download Export File
fr_FR: Télécharger le fichier Exportation

en: Downloaded files
fr_FR: Fichiers téléchargés

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
fr_FR: Faites glisser les widgets d'ici vers une sidebar (barre latérale) sur la droite pour les activer. Faites glisser les widgets ici pour les désactiver et supprimer leurs paramètres.

en: Drizzle
fr_FR: Bruine

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Block
fr_FR: Editer Bloc

en: Edit Menu Item
fr_FR: Éditer l'élément menu

en: Edit Post
fr_FR: Modifier Article

en: Edit Section
fr_FR: Modifier Section

en: Edit menu item
fr_FR: Élément de menu Modifier

en: Email Icon
fr_FR: Icône EMail

en: Embed code for the &lt;head&gt; section
fr_FR: Code d'intégration pour la section head

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable AMP
fr_FR: Activer AMP

en: Enable Lightbox Automatically
fr_FR: Activer Lightbox automatiquement

en: Enable Lightbox automatically for all images added via [gallery] shortcode in the content area
fr_FR: Activer automatiquement Lightbox pour toutes les images ajoutées via le shortcode [galerie] dans la zone de contenu

en: Enable Lightbox automatically for all images linked to an image file in the post content area
fr_FR: Activer automatiquement Lightbox pour toutes les images liées à un fichier image dans la zone de contenu de l'article

en: Enable Menu
fr_FR: Activer le menu

en: Enable Search
fr_FR: Activer la recherche

en: Enable The Mega Menu?
fr_FR: Activer le Mega Menu ?

en: Enable help links from control panel and meta options.
fr_FR: Activez les liens d'aide à partir du panneau de configuration et des méta-options.

en: Enable the TieLabs Builder
fr_FR: Activer le générateur  des pages TieLabs

en: Enter a post ID, or IDs separated by comma.
fr_FR: Entrez l'ID article, ou IDs séparés par une virgule.

en: Enter a tag name, or names separated by comma.
fr_FR: Entrez un nom de Tag ou un nom séparé par une virgule.

en: Enter each video url in a seprated line.
fr_FR: Entrez chaque lien vidéo sur une nouvelle ligne.

en: Enter sub title here
fr_FR: Entrez un sous-titre ici

en: Enter the Username or the Hash Tag
fr_FR: Entrez le Nom d'Utilisateur ou le Hash Tag

en: Enter the required account info.
fr_FR: Entrez les informations de compte requises.

en: Enter the value for 'font-family' attribute, also you can specify the stack of the fonts.
fr_FR: Entrez la valeur de l'attribut 'font-family', vous pouvez également spécifier l'empatement des polices.

en: Enter your Ad code, AMP pages support %1$s tag only, %2$sClick Here%3$s For More info.
fr_FR: Entrez votre code d'annonce, uniquement le support des pages AMP  %1$s tag  %2$s. Cliquer ici %3$s pour plus d'info

en: Enter your Email address
fr_FR: Entrez votre adresse Email

en: Error Can not Get Tweets, Incorrect account info.
fr_FR: Erreur, impossible d'obtenir les tweets, informations de compte incorrectes.

en: Error messages can contain sensitive information about your website environment. These should be hidden from untrusted visitors.
fr_FR: Les messages d'erreur peuvent contenir des informations sensibles sur l'environnement de votre site Web. Ceux-ci devraient être cachés aux visiteurs non approuvés.

en: Error: Check the Instagarm section settings.
fr_FR: Erreur: vérifiez les paramètres de la section Instagarm.

en: Error: Check the widget settings!
fr_FR: Erreur: vérifiez les paramètres du widget!

en: Estimated reading time
fr_FR: Temps de lecture estimé

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Exclude Current Post in the single post page.
fr_FR: Exclure les posts actuels de la page de publication unique.

en: Exclude Posts
fr_FR: Exclure Articles

en: Exclude post types from search
fr_FR: Exclure les types articles des recherches

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export/Import
fr_FR: Exporter/Importer

en: Export/Import Theme Options
fr_FR: Exporter/Importer Options Thème

en: Extend the background of the first section to cover the Header
fr_FR: Étendre le fond de la première section pour couvrir l'en-tête

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: Fading
fr_FR: Dégradé

en: Failed to fetch your current loction! try again later!
fr_FR: Échec de la récupération de votre emplacement actuel! Réessayez plus tard!

en: Failed to import "%s" (%s)
fr_FR: Échec de l’importation "%s" (%s)

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
fr_FR: Échec de l'importation de "%s": Type d'article non valide %s

en: Failed to import %s %s
fr_FR: Échec de l'importation de %s %s

en: Failed to import user "%s"
fr_FR: Impossible d'importer l'utilisateur "%s"

en: Featured Image Position
fr_FR: Position de l'image à la une

en: Featured Posts
fr_FR: Articles en Vedette

en: Featured area background
fr_FR: Zone d'arrière plan en vedette

en: Featured image lightbox
fr_FR: Lightbox sur l'image de couverture

en: Feedburner ID
fr_FR: ID Feedburner

en: Files info:%1$sSite URL = %2$s%1$sData file = %3$s%1$sWidget file = %4$s%1$sCustomizer file = %5$s
fr_FR: Informations sur les fichiers:%1$sURL du site = %2$s%1$sFichier de données = %3$s%1$sFichiers Widget = %4$s%1$sFichier de Customization = %5$s

en: Find Your Location
fr_FR: Trouver votre localisation

en: Find us on Facebook
fr_FR: Retrouvez-nous sur Facebook

en: Find your ID at idGettr
fr_FR: Trouvez votre ID sur idGettr

en: First
fr_FR: Premier

en: First Footer
fr_FR: Premier Footer

en: First Footer Widgets Area
fr_FR: 1er espace Widget footer

en: Fly Check Also Box
fr_FR: Boîte volante, voir aussi

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Follow Us
fr_FR: Suivez-Nous

en: Follow Us Button
fr_FR: Bouton Suivez-Nous

en: Follow Us Button Text
fr_FR: Texte Bouton Suivez-Nous

en: Follow Us Button URL
fr_FR: URL Bouton Suivez-Nous

en: Follow Us Button style
fr_FR: Style du Bouton Suivez-nous

en: Follow me
fr_FR: Suivez-moi

en: Follow on Twitter
fr_FR: Suivre sur Twitter

en: Follow us
fr_FR: Suivez nous

en: Follow us on %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.
fr_FR: Suivez-nous sur %1$sTwitter %3$s ou %2$sFacebook %3$s.

en: Follow us on Flickr
fr_FR: Suivez-nous sur Flickr

en: Follow us on Google+
fr_FR: Suivez-nous sur Google+

en: Follow us on Twitter
fr_FR: Suivez-nous sur Twitter

en: Font Family
fr_FR: Famille de polices

en: Font Size in Pixels
fr_FR: Taille de la police en Pixels

en: Font Sizes, Weights and Line Heights
fr_FR: Tailles de police, graisse et hauteurs de ligne

en: Font Variants
fr_FR: Variantes de Police

en: Font Weight
fr_FR: Épaisseur de la Police

en: Font Weight Tips:
fr_FR: Conseils graisse (épaisseur du trait ) de la police:

en: FontFace.me Fonts
fr_FR: Polices FontFace.me

en: Fontainebleau A Forgotten Treasure
fr_FR: Fontainebleau un Trésor oublié

en: Foods
fr_FR: Alimentation

en: Footer Border Top
fr_FR: Bordure du haut du footer

en: Footer Code
fr_FR: Code Footer

en: Footer Description
fr_FR: Description du pied de page

en: Footer Description Title
fr_FR: Titre de la description du pied de page

en: Footer Logo Image
fr_FR: Image Logo Footer

en: Footer Margin Top
fr_FR: Marge du haut Footer

en: Footer Menu
fr_FR: Menu Footer

en: Footer Navigation
fr_FR: Navigation Footer

en: Footer Settings
fr_FR: Paramètres Footer

en: Footer Text One
fr_FR: Texte du Footer Un

en: Footer Text Two
fr_FR: Texte du Footer Deux

en: Footer Widgets Titles
fr_FR: Titres Widgets Footer

en: Footer Widgets layout
fr_FR: Mise en page Widgets Footer (pied de page)

en: Footer color
fr_FR: Couleur Footer

en: For Mobiles Only
fr_FR: Pour les mobiles seulement

en: For further customization on theme name, slug, thumbnail and description that appears in Appearance > Themes, please use the child theme.
fr_FR: Pour une personnalisation plus poussée du nom du thème, du slug, de la vignette et de la description qui apparaît dans Apparence > Thèmes, veuillez utiliser le thème enfant.

en: Forecast
fr_FR: Prévisions

en: Forget?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Former Microsoft CEO Ballmer does about-face on Linux technology
fr_FR: L'ancien PDG de Microsoft, Ballmer, fait volte-face sur la technologie Linux

en: FoxPush Domain
fr_FR: Domaine FoxPush

en: FoxPush Setup
fr_FR: Configuration FoxPush

en: Framed
fr_FR: Fenêtré

en: From the navigation panel on the admin dashboard, click on Settings and then on API Keys.
fr_FR: Dans le panneau de navigation du tableau de bord d'administration FoxPush, cliquez sur Paramètres, puis sur Clés API.

en: Front Page
fr_FR: Page Accueil

en: Full Page Takeover
fr_FR: Pleine Page Intégrale

en: Full Width Background Section
fr_FR: Section d'arrière-plan pleine largeur

en: Full-Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full-Width Logo
fr_FR: Logo en pleine largeur

en: GIF Featured Image
fr_FR: Image en vedette GIF

en: Games
fr_FR: Jeux

en: General
fr_FR: Géneral

en: General Secondary Texts
fr_FR: Textes secondaires généraux

en: General Settings
fr_FR: Paramètres Généraux

en: Get Extra FREE 6 Months Support period
fr_FR: Obtenez une période de 6 mois de Support GRATUIT

en: Get it from your account advanced page.
fr_FR: Obtenez-le à partir de la page avancée de votre compte.

en: Get system report
fr_FR: Obtenir un rapport système

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Getting There is Half the FUN!
fr_FR: S'y rendre est la moitié du plaisir!

en: Global Archives Settings
fr_FR: Paramètres Globaux des Archives

en: Global Sidebar Settings for Posts in this Category
fr_FR: Paramètres globaux de la barre latérale pour les publications de cette catégorie

en: Go to the Arqam options page to set your social accounts.
fr_FR: Allez à la page d'options d'Arqam pour définir vos comptes sociaux.

en: Go to the InstaNow Settings page to connect your account to the Instagram API.
fr_FR: Accédez à la page Paramètres InstaNow pour connecter votre compte à l'API Instagram.

en: Go to the Plugins Page
fr_FR: Aller à la page Plugins

en: Go to the Translation Portal
fr_FR: Allez vers le portail de traduction

en: Go to the shop
fr_FR: Aller au magasin

en: Goa Tourism Appealing Visitors From Across the Globe
fr_FR: Le tourisme de Goa attire des visiteurs de partout dans le monde

en: Google Fonts
fr_FR: Polices Google

en: Google Maps
fr_FR: Cartes Google

en: Google Maps API Key
fr_FR: Clé API pour les cartes Google

en: Google Maps URL
fr_FR: URL Google Maps

en: Google+ page
fr_FR: Page Google+

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Grid Menu
fr_FR: Grid du menu

en: Group - Use group ID
fr_FR: Groupe - Utiliser l'ID du groupe

en: Growing vegetables at home, six of the best
fr_FR: Cultiver des légumes à la maison, les six meilleurs

en: HOT
fr_FR: CHAUD

en: Happy Anniversary with TieLabs!
fr_FR: Joyeux anniversaire !

en: Happy New Year!
fr_FR: Bonne année !

en: Have a question about the license? Check this article.
fr_FR: Des questions à propos de la license. Voir cet article.

en: Have you changed your mind? :)
fr_FR: Avez-vous changé d'avis? :)

en: Header Ad
fr_FR: Pub Header (en-tête)

en: Header Background
fr_FR: Background Header

en: Header Background Color
fr_FR: Couleur de fond Header

en: Header Code
fr_FR: Code Header

en: Header Layout
fr_FR: Mise en page Header

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres En-tête (Header)

en: Header Site name
fr_FR: Nom du site dans le header

en: Header and Footer Settings
fr_FR: Paramètres Header et Footer

en: Headings Font Family
fr_FR: Font Family en-tête

en: Heavy Rain
fr_FR: Forte Pluie

en: Here What is in the game $80 Deluxe Edition
fr_FR: Voici ce qu'il y a dans la version Deluxe Edition à 80$ du jeu

en: Hibs and Ross County fans on final
fr_FR: Les fans de Hibs et de Ross County en finale

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide Above Content Ad
fr_FR: Masquer le contenu au dessus de la publicité

en: Hide Above Post Ad
fr_FR: Masquer la publicité au dessus l'article

en: Hide Above Post share Buttons
fr_FR: Masquer le bouton de partage au dessus du post

en: Hide Above header Ad
fr_FR: Cacher la pub avant le Header

en: Hide Back to top button
fr_FR: Masquer le bouton Retour en Haut

en: Hide Below Content Ad
fr_FR: Masquer le contenu en dessous de la publicité

en: Hide Below Post Ad
fr_FR: Masquer la publicité en dessous l'article

en: Hide Below Post Author Box
fr_FR: Masquer le bloc meta auteur en dessous du post

en: Hide Below Post Newsletter
fr_FR: Masquer le bloc newsletter au dessus du post

en: Hide Below Post Next/Prev posts
fr_FR: Masquer les boutons Articles précédent/suivant en dessous du post

en: Hide Below Post Read Next
fr_FR: Cacher sous l'article Lire le suivant

en: Hide Below Post Related posts
fr_FR: Masquer le bloc  "Articles en relation" en dessous du post

en: Hide Below Post share Buttons
fr_FR: Masquer le bouton de partage en dessous du post

en: Hide Below the header Ad
fr_FR: Masquer la publicité en dessous du header

en: Hide Breadcrumbs
fr_FR: Masquer les Breadcrumbs

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: Hide Header Breaking News
fr_FR: Masquer les Breaking News du header

en: Hide Inline Related posts
fr_FR: Masquer les articles connexes en ligne

en: Hide Instagram Media Above Footer
fr_FR: Masquer les media Instagram au dessus du footer

en: Hide Mega Menu headings?
fr_FR: Masquer les en-têtes du Mega Menu ?

en: Hide Read More Buttons
fr_FR: Masquer les boutons Lire la suite

en: Hide above the footer Ad
fr_FR: Masquer la publicité au dessus du header

en: Hide all sidebars
fr_FR: Masquer toutes les sidebars

en: Hide copyright area
fr_FR: Masquer Zone de copyright

en: Hide cover Photo?
fr_FR: Cachez la photo de couverture ?

en: Hide errors from visitors
fr_FR: Cacher les erreurs aux visiteurs

en: Hide header Ad
fr_FR: Cacher la pub du Header

en: Hide page elemnts
fr_FR: Masquer les éléments de page

en: Hide small thumbnails
fr_FR: Masquer les petites vignettes

en: Hide the Footer
fr_FR: Masquer Footer

en: Hide the Header
fr_FR: Masquer Header

en: Hide the buttons if the device/window width size is lower than this, default %s
fr_FR: Masquer les boutons si la largeur du périphérique / de la fenêtre est inférieure à cela, par défaut %s

en: Hide the featured image
fr_FR: Masquer l'image sélectionnée

en: Hide the page title
fr_FR: Masquer le titre de la page

en: Hide thumbnail for the First post
fr_FR: Masquer la vignette pour le premier post

en: Hide thumbnails
fr_FR: Masquer les vignettes

en: Highlighted Text Color
fr_FR: Couleur du texte en surbrillance

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home Sidebar
fr_FR: Sidebar Accueil

en: Home URL
fr_FR: URL Home

en: How to get your API Key?
fr_FR: Comment obtenir votre clé API?

en: How to make perfect vanilla cupcakes
fr_FR: Comment faire de parfaits cupcakes à la vanille

en: How to translate the theme
fr_FR: Comment traduire le thème

en: How to update the theme manually?
fr_FR: Comment mettre à jour le thème manuellement?

en: Howdy
fr_FR: Bonjour

en: I just installed the amazing %s #WordPress theme #tielabs
fr_FR: Je viens d'installer l'incroyable %s thème #WordPress #tielabs

en: I know it hurts to say goodbye, but it is time for me to fly
fr_FR: Je sais que ça fait mal de dire au revoir, mais il est temps pour moi de prendre mon envol

en: Ice Cream Maker Free Chocolate
fr_FR: Machine à faire des glaces, Chocolat gratuit

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon %s
fr_FR: Icônes %s

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
fr_FR: Si désactivé, les parent menu items ne feront qu'afficher les child items.

en: If enabled, some static parts like widgets, main menu and breaking news will be cached to reduce MySQL queries. Saving the theme settings, adding/editing/removing posts, adding comments, updating menus, activating/deactivating plugins, adding/editing/removing terms or updating WordPress, will flush the cache.
fr_FR: Si activé, certaines parties statiques comme widgets, menu principal et breaking news seront mises en cache pour réduire les requêtes MySQL. Enregistrer les paramètres du thème, l’ajout/modification/suppression des articles, ajouter des commentaires, mise à jour des menus, activer/désactiver les plugins, ajouter/modifier/supprimer des termes ou mettre à jour WordPress, purgera le cache.

en: If retina logo is uploaded, please enter the standard logo (1x) version height, do not enter the retina logo height.
fr_FR: Si le logo retina est téléchargé, veuillez entrer la hauteur du logo standard (1x), ne pas entrer la hauteur du logo retina.

en: If retina logo is uploaded, please enter the standard logo (1x) version width, do not enter the retina logo width.
fr_FR: Si le logo retina est téléchargé, veuillez entrer la largeur du logo standard (1x), ne pas entrer la largeur du logo retina.

en: If something is not working as expected, Please try these common solutions.
fr_FR: Si quelque chose ne fonctionne pas comme prévu, s’il vous plaît essayer ces solutions courantes.

en: If the post has multiple categories, the one selected here will be used for settings and it appears in the category labels.
fr_FR: Si l'article possède plusieurs catégories, celle sélectionnée ici sera utilisée pour les paramètres et elle apparaîtra dans les libellés de catégorie.

en: If you have translated the theme then many of our users would be delighted if you could share your translation files with the community and get %1s6 Months FREE Support%2s Just get in contact with us via our %3sSupport Center%4s and we will include the translation files in the next theme update if possible. Thank you very much for your contribution.
fr_FR: Si vous avez traduit le thème, alors beaucoup de nos utilisateurs seraient ravis si vous pouviez partager vos fichiers de traduction avec la communauté et obtenez %1s6 mois de Support GRATUIT%2s contactez-nous via notre %3sCentre de Support%4s

en: If you have translated the theme then many of our users would be delighted if you could share your translation files with the community. Just get in contact with us via our %1sSupport Center%2s and we will include the translation files in the next theme update if possible. Thank you very much for your contribution.
fr_FR: Si vous avez traduit le thème, alors beaucoup de nos utilisateurs seraient ravis si vous pouviez partager vos fichiers de traduction avec la communauté. Contactez-nous via notre %1sCentre de Support%2s et nous inclurons les fichiers de traduction dans la prochaine mise à jour du thème si possible. Merci beaucoup pour votre contribution.

en: Image Height
fr_FR: Hauteur Image

en: Image Icon
fr_FR: Icône image

en: Image Margin Bottom
fr_FR: Marge du bas Image

en: Image Margin Top
fr_FR: Marge du Haut Image

en: Image Post Format:
fr_FR: Format Image Article :

en: Image URL
fr_FR: URL Image

en: Image Width
fr_FR: Largeur Image

en: Image above the main title
fr_FR: Image au-dessus du titre principal

en: Image path:
fr_FR: Chemin de l’image:

en: Images Settings
fr_FR: Paramètres des images

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Demo Data
fr_FR: Importer les données de démo

en: Important Notes:
fr_FR: Remarques importantes:

en: Imported
fr_FR: Importé

en: Imported "%s" (%s)
fr_FR: Importé "%s" (%s)

en: Imported to Inactive
fr_FR: Importé vers Inactif

en: Imported user "%s"
fr_FR: Utilisateur importé "%s"

en: Importing Demo Content...
fr_FR: Importation de contenu de Démo ...

en: Importing content
fr_FR: Importation de contenu

en: Importing customizer settings
fr_FR: Importation de paramètres personnalisés

en: Importing demo data (post, pages, images, theme settings, ...) is the easiest way to setup your theme. It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch. When you import the data, the following things might happen:
fr_FR: L'importation de données de démonstration (articles, pages, images, paramètres de thème, ...) est le moyen le plus simple de configurer votre thème. Cela vous permettra de tout modifier rapidement au lieu de créer du contenu à partir de zéro. Lorsque vous importez les données, les choses suivantes peuvent se produire:

en: Importing widgets
fr_FR: Importation widgets

en: In Post Links Color
fr_FR: Couleur des liens dans le post

en: In Post Links Color on mouse over
fr_FR: Couleur des liens over dans le post

en: In Post Responsive Tables
fr_FR: Tableau responsive dans le post

en: In the Logo Image type this will be used as the ALT text.
fr_FR: Dans le type d'image de logo, il sera utilisé comme texte ALT.

en: Include the Top Menu items
fr_FR: Inclure les éléments du menu principal

en: Increasing memory allocated to PHP
fr_FR: Augmenter la mémoire allouée à PHP

en: Infinite Scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Inline Related Posts
fr_FR: Articles connexes en ligne

en: Instagram Account
fr_FR: Compte Instagram

en: Instagram Footer Area
fr_FR: Zone Footer Instagram

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install %2$s
fr_FR: Installer %2$s

en: Install Bundled Plugins
fr_FR: Installer les plugins groupés

en: Install Demos
fr_FR: Installer Démos

en: Install Plugins
fr_FR: Installer Plugins

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation du plugin : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Invalid author mapping
fr_FR: Mappage avec auteur non valide

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Inverted
fr_FR: Inversé

en: It is recommended to avoid using words like ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. in the image names or image path to avoid AdBlocks from blocking your Ad.
fr_FR: Il est recommandé d'éviter d'utiliser des mots comme annonce, annonces, ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. dans les noms d'image ou le chemin de l'image pour éviter que AdBlocks ne bloque votre annonce.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne puissions pas trouver ce que vous cherchez. Peut-être qu'une recherche pourrait vous aider.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne puissions pas trouver ce que vous cherchez. Peut-être que la recherche peut aider.

en: It seems you are megrating from %1s%2s%3s theme, click on the button below to complete the switching process.
fr_FR: Il semble que vous migrez du thème %1s%2s%3s, cliquez sur le bouton ci-dessous pour terminer le processus de remplacement.

en: It seems you are megrating from another theme, it is recommended to check our Switcher it supports %1s%2s%3s themes, click on the button below to check them.
fr_FR: Il semble que vous migrez à partir d'un autre thème, il est recommandé de vérifier notre Switcher qui supporte %1s%2s%3s thèmes, cliquez sur le bouton ci-dessous pour les vérifier.

en: Jetpack - Most Viewed for 30 days
fr_FR: Jetpack - Les plus vus sur 30 jours

en: Jetpack - Most Viewed for 7 days
fr_FR: Jetpack - Les plus vus sur 7 jours

en: Jetpack plugin by Automattic
fr_FR: Jetpack plugin par Automattic

en: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Detailed
fr_FR: La nouvelle classe de Killing Floor 2 le Sharpshooter en détail

en: Knowledge Base
fr_FR: Base de connaissance

en: Knowledge is power
fr_FR: La connaissance est le pouvoir

en: Label Text
fr_FR: Texte du label

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large Post Above
fr_FR: Gros article au-dessus

en: Large Thumbnail
fr_FR: Large vignette

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Last Modified Posts
fr_FR: Derniers articles modifiés

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last Updated:
fr_FR: Dernière mise à jour:

en: Latest Demo Installed
fr_FR: Dernière Démo installée

en: Latin charset by default. Include additional character sets for fonts (make sure at http://www.google.com/fonts/ before that charset is available for chosen font)
fr_FR: Charset latin par défaut. Inclure des jeux de caractères supplémentaires pour les polices
    (Assurez-vous de consulter http://www.google.com/fonts/ avant que le jeu de caractères ne soit disponible pour la police choisie)

en: LayerSlider
fr_FR: Layer Slider

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Lazy Load For Images
fr_FR: Lazy Load pour les images (Accélère le chargement)

en: Leave a Reply
fr_FR: Laisser une réponse

en: Leave it empty to use the Site URL.
fr_FR: Laissez-le vide pour utiliser l'URL du site.

en: Leave it empty to use the default text.
fr_FR: Laissez-le vide pour utiliser le texte par défaut.

en: Leave it empty to use the default value.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Area
fr_FR: Zone Gauche

en: Left Bottom
fr_FR: En bas à gauche

en: Left Center
fr_FR: Centre gauche

en: Left Top
fr_FR: En haut à gauche

en: Less than a minute
fr_FR: Moins d’une minute

en: Letter Spacing
fr_FR: L'espacement des lettres

en: License
fr_FR: Licence

en: Life Style
fr_FR: Style de vie

en: Light Rain
fr_FR: Légère Pluie

en: Light/Dark Skin Switcher
fr_FR: Bascule mode clair/sombre

en: Lightbox Settings
fr_FR: Paramètres Lightbox

en: Lightbox Skin
fr_FR: Habillage Lightbox

en: Lightbox Thumbnail Position
fr_FR: Position des miniatures Lightbox

en: Lightbox for Galleries
fr_FR: Lightbox pour les galeries

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Line Height
fr_FR: Épaisseur de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Images to
fr_FR: Lier les images à

en: Link Media to
fr_FR: Lier le Média à

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Lien Relation (XFN)

en: LinkedIn
fr_FR: Linkedin

en: Links Color
fr_FR: Couleur Liens

en: Links Color on mouse over
fr_FR: Couleur des liens au passage de la souris

en: Links Text Color
fr_FR: Couleur du Texte des Liens

en: Links color
fr_FR: Couleur des liens

en: Links text HOVER color
fr_FR: Couleur du Texte des Liens au survol

en: Live Demo
fr_FR: Démo Live

en: Live Search
fr_FR: Recherche Live

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Loader Icon
fr_FR: Icône de Chargement

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Lock in now! Stock sell-off sinks mortgage rates
fr_FR: Verrouillez maintenant! La vente d'actions coule les taux hypothécaires

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Log In text
fr_FR: Texte de connexion

en: Log Out
fr_FR: Se déconnecter

en: Login Section
fr_FR: Section de connexion

en: Logo Image
fr_FR: Image du logo

en: Logo Image (Retina Version @2x)
fr_FR: Logo Image (version Retina @2x)

en: Logo Inverted Image
fr_FR: Image inversée du logo

en: Logo Inverted Image (Retina Version @2x)
fr_FR: Image inversée du logo (version Retina @ 2x)

en: Logo Margin Bottom
fr_FR: Marge du bas du Logo

en: Logo Margin Top
fr_FR: Marge du haut du Logo

en: Logo Position
fr_FR: Position du logo

en: Logo Settings
fr_FR: Paramètres Logo

en: Logo Text
fr_FR: Texte du logo

en: Logo Width
fr_FR: Largeur du logo

en: Logo height
fr_FR: Hauteur du logo

en: Logo width
fr_FR: Largeur du logo

en: Looking for a good web hosting company? %1$sCheck our recommendations!%2$s
fr_FR: Vous cherchez une bonne entreprise d'hébergement Web? %1$sConsultez nos recommandations!%2$s

en: M4A file URL
fr_FR: URL du fichier M4A

en: MP3 file URL
fr_FR: URL du fichier MP3

en: MailChimp Form Action URL
fr_FR: URL de l'action du formulaire MailChimp

en: Main Content Styling
fr_FR: Style du contenu principal

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Main Nav Border Bottom Color
fr_FR: Principale Nav Border Bottom Color

en: Main Nav Border Bottom Width
fr_FR: Principale Nav Border Bottom Width

en: Main Nav Border Top Color
fr_FR: Principale Nav Border Top Color

en: Main Nav Border Top Width
fr_FR: Principale Nav Border Top Width

en: Main Nav Components
fr_FR: Composants Nav Principale

en: Main Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation principale

en: Main Nav Settings
fr_FR: Paramètres Nav Principale

en: Main Nav and Secondary Nav Menus
fr_FR: Menus de navigation principale et de navigation secondaire

en: Main Navigation
fr_FR: Navigation principale

en: Main Navigation Styling
fr_FR: Style de la navigation principale

en: Main Navigation sub menus
fr_FR: Sous-menus de navigation principale

en: Main Title
fr_FR: Titre principal

en: Make sure you are logged into FoxPush.
fr_FR: Assurez-vous que vous êtes connecté à FoxPush.

en: Making fruit and veg fun for kids
fr_FR: Rendre les fruits et légumes amusants pour les enfants

en: Manage Widgets
fr_FR: Gérer les Widgets

en: Manually uploaded files
fr_FR: Fichiers téléchargés manuellement

en: Map
fr_FR: Carte

en: Margin Bottom
fr_FR: Marge du bas

en: Margin Top
fr_FR: Marge du haut

en: Masonry Page
fr_FR: Page Masonry

en: Max upload size
fr_FR: Taille de téléchargement Max

en: Media File
fr_FR: Fichier Média

en: Media Icon
fr_FR: Icône de médias

en: Media Icon Overlay
fr_FR: Icône du média en surimpression

en: Media Page on Instagram
fr_FR: Page média sur Instagram

en: Media Source
fr_FR: Source Média

en: Medium Post Titles in Homepage Blocks
fr_FR: Titres moyens des articles dans les blocs de page d'accueil

en: Medium Post Titles in Homepage Sliders
fr_FR: Titres des articles moyens dans les curseurs/sliders de page d'accueil

en: Mega Menu Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan du Mega Menu

en: Mega Menu Columns
fr_FR: Colonnes Mega Menu

en: Menu Button
fr_FR: Bouton de menu

en: Menu Icon
fr_FR: Icône Menu

en: Menu Item Limit Warning
fr_FR: Avertissement limite d'élément de menu

en: Menu Position
fr_FR: Position du Menu

en: Menu Title
fr_FR: Titre menu

en: Menu with names
fr_FR: Menu avec noms

en: Meta Description Tag
fr_FR: Balise Meta Description

en: Min Height
fr_FR: Hauteur Min

en: Minified CSS and JS files
fr_FR: Fichiers CSS et JS Minifiés

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise :

en: Mint
fr_FR: Menthe

en: Mobile Elements
fr_FR: Éléments mobiles

en: Mobile Header
fr_FR: Header Mobile

en: Mobile Header Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête mobile

en: Mobile Header Background Color 2
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête mobile 2

en: Mobile Header Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan de l'en-tête mobile

en: Mobile Header Buttons
fr_FR: Boutons d'en-tête mobile

en: Mobile Header Icons color
fr_FR: Couleur des icônes d'en-tête mobile

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu Mobile

en: Mobile Menu Background
fr_FR: Background menu mobile

en: Mobile Menu Icon
fr_FR: Icône du menu mobile

en: Mobile Menu Layout
fr_FR: Mise en page du menu mobile

en: Mobile Settings
fr_FR: Paramètres Mobile

en: Modern
fr_FR: Moderne

en: More
fr_FR: Plus

en: More Button
fr_FR: Bouton Plus

en: More Themes
fr_FR: Plus de thèmes

en: More info
fr_FR: Plus d'infos

en: Most Commented
fr_FR: Les plus commentés

en: Most Commented posts
fr_FR: Articles les plus commentés

en: Most Viewed
fr_FR: Les plus regardés

en: Most Viewed posts
fr_FR: Articles les plus consultés

en: Most recent
fr_FR: Plus récents

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move down
fr_FR: Descendre

en: Move up
fr_FR: Monter

en: MySQL version
fr_FR: Version MySQL

en: NASA plans to fix Mars spacecraft leak then launch in 2018
fr_FR: La NASA prévoit de réparer la fuite de l'engin spatial Mars et de le lancer en 2018

en: NOTE: A separate license is required for each site using the theme.
fr_FR: Remarque : Une licence distincte est nécessaire pour chaque site utilisant le thème.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Navigation Label
fr_FR: Label Navigation

en: Need Help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Need Help? Search the knowledge base
fr_FR: Besoin d’aide ? Recherche dans la base de connaissances

en: Need help? We're here %s
fr_FR: Besoin d'aide ? Nous sommes ici %s

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team.
fr_FR: Besoin d'aide individuelle? Entrez en contact avec notre équipe de support.

en: Network enabled
fr_FR: Réseau activé

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Heroes of the Storm Characters Bring Portals
fr_FR: Les nouveaux personnages de Heroes of the storm apportent des portails

en: New Milestone
fr_FR: Nouvelle étape importante

en: New Theme Update
fr_FR: Nouvelle mise à jour du thème

en: New Update
fr_FR: Nouvelle mise à jour

en: News Ticker
fr_FR: Ticker News

en: NewsArticle
fr_FR: ArticleNews

en: Next
fr_FR: suivant

en: Next and Previous
fr_FR: Suivant et Précédent

en: Next and Previous Arrows
fr_FR: Flèches Suivant et Précédent

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Next/Prev posts
fr_FR: Articles Suiv/Préc

en: Next/Previous Arrows
fr_FR: Flèches suivant / précédent

en: Next/Previous Arrows Beside Title
fr_FR: Flèches suivant / précédent à côté du titre

en: Next/Previous Buttons
fr_FR: Boutons précédent/suivant

en: Nintendo Details Next Miitomo Update
fr_FR: Nintendo détaille la Prochaine Mise à jour de Miitomo

en: No
fr_FR: Non

en: No More Posts
fr_FR: Plus Aucun Article

en: No Title
fr_FR: Pas de titre

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Aucune action prise. Le plugin %1$s était déjà actif.

en: No existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will be deleted or modified.
fr_FR: Aucun article, page, catégorie, image, type d'article personnalisé ou autre donnée existante ne sera supprimée ou modifiée.

en: No import files specified!
fr_FR: Aucun fichier d'importation spécifié!

en: No new notifications
fr_FR: Pas de nouvelle notifications

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucun plugin n’est disponible pour être activé pour l’instant.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucun modules n’est disponible à l'installation pour l’instant.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucun modules n’est disponible pour une mise à jour pour l’instant.

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Pas de plugins à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être activé. Aucune mesure prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être installé. Aucune mesure prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucun modules n'a été sélectionné pour être mis à jour. Aucune mesure prise.

en: No preview image defined for this import.
fr_FR: Aucune image d'aperçu définie pour cette importation.

en: No products found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No results for widget import!
fr_FR: Aucun résultat pour l'importation du widget!

en: No sliders found, Please create a slider.
fr_FR: Aucun slider trouvé, veuillez créer un slider.

en: No sliders found, add a slider first!
fr_FR: Aucun slider trouvé, ajoutez d'abord un slider!

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Installed
fr_FR: Pas installé

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination option in the blocks.
fr_FR: Remarque: Cette option ne fonctionne pas avec l'option de pagination AJAX dans les blocs.

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination.
fr_FR: Remarque: cette option ne fonctionne pas avec la pagination AJAX.

en: Nothing Found
fr_FR: Aucun résultat

en: Number of Media Items
fr_FR: Nombre d'éléments média

en: Number of Mega Menu Columns
fr_FR: Nombre de colonnes du Mega menu

en: Number of Rows
fr_FR: Nombre de rangées

en: Number of Tweets to show:
fr_FR: Nombre de tweets à afficher:

en: Number of comments to show:
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher:

en: Number of items to show:
fr_FR: Nombre d'éléments à afficher:

en: Number of paragraphs before
fr_FR: Nombre de paragraphes avant

en: Number of paragraphs before the Ad
fr_FR: Nombre de paragraphes avant l'annonce

en: Number of photos to show:
fr_FR: Nombre de photos à afficher :

en: Number of posts before the Ad
fr_FR: Nombre d'Articles avant la pub

en: Number of posts to show
fr_FR: Nombre d’articles à afficher

en: Number of posts to show in Full width pages
fr_FR: Nombre d'articles à afficher dans les pages en pleine largeur

en: Number of products per page
fr_FR: Nombre de produits par page

en: Number of the related products
fr_FR: Nombre de produits associés

en: Numbers
fr_FR: Nombres

en: Numeric
fr_FR: Numérique

en: OGA file URL
fr_FR: URL fichier OGA

en: Ocean
fr_FR: Océan

en: Offset - number of posts to pass over
fr_FR: Décalage - nombre de messages à transmettre

en: Once you’ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the theme options from this site.
fr_FR: Une fois que vous avez enregistré le fichier de téléchargement, vous pouvez utiliser la fonction Importer dans une autre installation de WordPress pour importer les options de thème de ce site.

en: One Click Demo Import
fr_FR: Importation de Démo en un clic

en: One Column
fr_FR: Une Colonne

en: One Comment
fr_FR: Un commentaire

en: One Row
fr_FR: Une rangée

en: One more step!
fr_FR: Encore une étape !

en: One swallow does not make the spring
fr_FR: Une hirondelle ne fait pas le printemps

en: Only admins can manage the advanced settings in the post edit page
fr_FR: Seuls les administrateurs peuvent gérer les paramètres avancés dans la page de modification des publications

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Oups ! Cette page est introuvable.

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open The Link In a new Tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open link in a new tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/nouvel onglet

en: Open links in a new window?
fr_FR: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre?

en: OpenWeather API Key
fr_FR: Clé Api d'OpenWeather

en: Optional Custom Feed URL, Leave it empty to use the default WordPress feed URL.
fr_FR: URL de flux personnalisé optionnel, laissez-le vide pour utiliser l'URL de flux WordPress par défaut.

en: Order of tabs:
fr_FR: Ordre des onglets:

en: Overlay Title
fr_FR: Titre en surimpression

en: Overlay Title Centered
fr_FR: Titre centré en surimpression

en: Overrides
fr_FR: Remplacements

en: PHP version
fr_FR: Version PHP

en: Padding Right
fr_FR: Padding droit

en: Padding left
fr_FR: Padding gauche

en: Page Builder
fr_FR: Générateur de pages

en: Page Layout
fr_FR: Style de la Page

en: Page URL:
fr_FR: URL Page:

en: Parallax
fr_FR: Parallaxe

en: Parallax Effect
fr_FR: Effet de parallaxe

en: Parent items as links
fr_FR: Parent items en liens

en: Parent theme author URL
fr_FR: URL de l’auteur du thème parent

en: Parent theme name
fr_FR: Nom du thème parent

en: Parent theme version
fr_FR: Version du thème parent

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in the field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
fr_FR: Collez votre code CSS, n'incluez pas de tags ou HTML dans le champ. Tout code CSS personnalisé entré ici remplacera le CSS du thème. Dans certains cas, l'important tag! peut être nécessaire.

en: Pattern
fr_FR: Motif

en: Paypal
fr_FR: PayPal

en: Persuasion is often more effectual than force
fr_FR: La persuasion est souvent plus efficace que la force

en: Phones
fr_FR: Téléphones

en: Photo of %s
fr_FR: Photo de %s

en: Photos Order:
fr_FR: Ordre des photos:

en: Play This Game for Free on Steam This Weekend
fr_FR: Joue à ce jeu gratuitement sur Steam ce week-end

en: Playlist title
fr_FR: Titre Playlist

en: Please Note that for Jetpack - Most Viewed posts it may take a few hours before views are counted. It will fallback to comments sorting type until then.
fr_FR: Veuillez noter concernant Jetpack - que pour les messages les plus, il peut s'écouler quelques heures avant que les vues ne soient comptées. IIl choisira comme alternative le type de tri des commentaires jusque là.

en: Please Note: Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using child themes for modifications.
fr_FR: Veuillez Noter: Toutes les personnalisations que vous avez apportées à des dossiers thématiques seront perdues. S’il vous plaît envisagez d’utiliser des thèmes enfant pour les modifications.

en: Please add a name for the sidebar.
fr_FR: Veuillez ajouter un nom pour la sidebar.

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress.	This can take a while if your server is slow.
fr_FR: Soyez patient et ne quittez pas cette page pendant que l'importation est en cours.	Cela peut prendre un certain temps si votre serveur est lent.

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress. This can take a while if your server is slow.
fr_FR: Merci de patienter et ne quitter pas cette page pendant que l'importation est en cours. Cela peut prendre un certain temps si votre serveur est lent.

en: Please choose an image file for the retina version of the logo. It should be 2x the size of main logo.
fr_FR: Choisir une image pour la version Retina du logo. Elle doit faire 2x la taille du logo principal.

en: Please click "Import Demo Data" button only once and wait, it can take a couple of minutes.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton "Importer les données de Démo" une seule fois et attendez, cela peut prendre quelques minutes.

en: Please consider supporting us by disabling your ad blocker
fr_FR: S'il vous plaît envisager de nous soutenir en désactivant votre bloqueur de publicité

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur du plug-in et demandez-lui de conditionner son plugin conformément aux instructions de WordPress.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
fr_FR: Veuillez copier et coller ces informations dans votre ticket lorsque vous contactez le support:

en: Please upload XML file for content import. If you want to import widgets or customizer settings only, please use Widget Importer & Exporter or the Customizer Export/Import plugin.
fr_FR: Veuillez télécharger le fichier XML pour importer le contenu. Si vous souhaitez importer uniquement des widgets ou des paramètres de personnalisation, veuillez utiliser Widget Importer & Exporter ou le plugin Customizer Export/Import.

en: Please, make sure that chosen font supports chosen weight.
fr_FR: S'il vous plaît, assurez-vous que la police choisie supporte le style choisi.

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Le plugin a été activé avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L’activation du plugin a échoué.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: Plugin non activé. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. S'il vous plaît mettez à jour le plugin.

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popular tab order
fr_FR: Ordre des onglets populaires

en: Post %d remapped to %d
fr_FR: Le post %d a été remappé en %d

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
fr_FR: Le message %d a été importé avec l'auteur "%s", mais n'a pas pu être trouvé

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
fr_FR: Post %d a été importé avec l'objet "%d" de type "%s", mais n'a pas pu être trouvé

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_FR: Le message %d a été importé avec le parent %d, mais n'a pas pu être trouvé

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
fr_FR: Le message %d a été marqué pour le post-traitement, mais aucun n'était requis.

en: Post Author Box
fr_FR: Box articles Auteur

en: Post Author box
fr_FR: Boîte d’infos Auteur

en: Post Categories Label
fr_FR: Étiquette de catégories d'articles

en: Post Components
fr_FR: Composants Article

en: Post Format Settings
fr_FR: Paramètres du format de l'article

en: Post Heading:
fr_FR: Titre de l'article:

en: Post Layout
fr_FR: Mise en page Article

en: Post Meta
fr_FR: Meta de l'article

en: Post Modified Date
fr_FR: Date de la modification de l'article

en: Post Primary Category
fr_FR: Première catégorie de l'article

en: Post Published Date
fr_FR: Date de publication de l'article

en: Post Settings
fr_FR: Paramètres Articles

en: Post Titles in Homepage Blocks
fr_FR: Titres des articles dans les blocs de page d'accueil

en: Post Titles in Homepage Sliders
fr_FR: Titres des articles dans les curseurs/sliders de page d'accueil

en: Post Views
fr_FR: Nombre vues de l'Article

en: Post Views Settings
fr_FR: Paramètres Affichages Articles

en: Post Views Source
fr_FR: Source Affichage vues des Articles

en: Post format
fr_FR: Format Article

en: Post format icon on hover
fr_FR: Icône format de l'article au survol

en: Post info Settings
fr_FR: Paramètres info Article

en: Post meta Color
fr_FR: Couleur Post meta

en: Post meta area
fr_FR: Zone meta d'article

en: Post meta area Layout
fr_FR: Disposition de la zone méta de publication

en: Post meta field
fr_FR: Champs meta de l'article

en: Post title in widgets
fr_FR: Titre du message dans les widgets

en: Posts - 1st Post Highlighted
fr_FR: Articles - 1er message mis en évidence

en: Posts - Horizontal Sub-Categories Filter
fr_FR: Articles - Filtre de sous-catégories horizontales

en: Posts - Vertical Sub-Categories Filter
fr_FR: Articles - Filtre de sous-catégories verticales

en: Posts By Post's Author
fr_FR: Articles de l'Auteur de l'article

en: Posts Excerpt
fr_FR: Extrait Articles

en: Posts Excerpt Length
fr_FR: Longueur Extrait Article

en: Posts Layout
fr_FR: Mise en page des articles

en: Posts Settings
fr_FR: Paramètres des publications

en: Posts Source
fr_FR: Source des articles

en: Posts Switcher
fr_FR: Switcher Articles

en: Posts Title Length
fr_FR: Longueur Titre Article

en: Posts by the same Author
fr_FR: Articles du même auteur

en: Posts in the same Categories
fr_FR: Articles dans les mêmes catégories

en: Posts in the same Tags
fr_FR: Articles avec les mêmes Tags

en: Posts list
fr_FR: Liste Articles

en: Posts order:
fr_FR: Ordre des Articles:

en: Posts, pages, images, widgets and menus will get imported.
fr_FR: Articles, pages, images, widgets et menus seront importés.

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-emballé

en: Predefined Sidebar
fr_FR: Sidebar Prédéfinie

en: Predefined skins
fr_FR: Habillages prédéfinis

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Primary Category
fr_FR: Catégorie principale

en: Primary Color
fr_FR: Couleur Principale

en: Primary Navigation
fr_FR: Navigation principale

en: Primary Sidebar
fr_FR: Sidebar Principale

en: Primary Widget Area
fr_FR: Zone de widget principale

en: Primary menu Font Family
fr_FR: Font family menu principal

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Proceed to Checkout
fr_FR: Passez à l'achat

en: Products Categories
fr_FR: Catégories Produits

en: Proudly Hosted by %s
fr_FR: Hébergé par %s

en: Published date
fr_FR: Date de publication

en: Quantity:
fr_FR: Quantité:

en: Query Type
fr_FR: Type Requête

en: Quinoa new recipes, feta & broad bean salad
fr_FR: Quinoa nouvelles recettes, feta et salade de fèves

en: Rain
fr_FR: Pluie

en: Rainbow Line Above Header
fr_FR: Rainbow Line au-dessus de l'en-tête

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random Article
fr_FR: Article Aléatoire

en: Random Article Button
fr_FR: Bouton Article aléatoire

en: Random Posts
fr_FR: Articles aléatoires

en: Rate %s
fr_FR: Note %s

en: Read More &raquo;
fr_FR: Lire la suite &raquo;

en: Read More Button
fr_FR: Bouton Lire plus

en: Read Next
fr_FR: Lire le suivant

en: Read Next #%s
fr_FR: Lire le prochain #%s

en: Read Next Slider
fr_FR: Lire le Slider suivant

en: Read Next Style
fr_FR: Lire le style suivant

en: Reading Position Indicator
fr_FR: Indicateur de position de lecture

en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
fr_FR: Prêt à publier votre premier article ? %1$sOn commence ici%2$s.

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Recent Comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent Comments with avatar
fr_FR: Commentaires récents avec avatar

en: Recent Posts
fr_FR: Articles récents

en: Recommended size is %1spx x %2spx
fr_FR: La taille recommandée est %1spx x %2spx

en: Recommended to reduce Cumulative Layout Shift (CLS)
fr_FR: Recommandé pour réduire le décalage de mise en page cumulatif (CLS)

en: Refresh Access Token
fr_FR: Actualiser le jeton d'accès

en: Refresh Expiration Date
fr_FR: Actualiser la date d'expiration

en: Related Articles
fr_FR: Articles similaires

en: Related Posts
fr_FR: Articles similaires

en: Related Posts Position
fr_FR: Position des articles similaires

en: Related Posts by Author
fr_FR: Articles similaires par Auteur

en: Related Posts by Categories
fr_FR: Articles similaires par Catégories

en: Related Posts by Tags
fr_FR: Articles similaires par Tags

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remote file is incorrect size
fr_FR: Le fichier distant est de taille incorrecte

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop volumineux, la limite est %s

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
fr_FR: Serveur distant renvoyé %1$d %2$s pour %3$s

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Renew
fr_FR: Renouveler

en: Replace %s text in the entire admin pages.
fr_FR: Remplacez le texte %s dans toutes les pages d'administration.

en: Replaced with The site's URL.
fr_FR: Remplacé par l'URL du site.

en: Replaced with The site's name.
fr_FR: Remplacé par le nom du site.

en: Replaced with the current year.
fr_FR: Remplacé par l'année en cours.

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Required for Facebook share button in the AMP pages and Select and Share module.
fr_FR: Requis pour le bouton de partage Facebook dans les pages AMP et le module Sélectionner et partager.

en: Requires Update
fr_FR: Mise à jour requise

en: Requried data Missing
fr_FR: Données requises Manquantes

en: Reset All Settings
fr_FR: Réinitialiser tous les paramètres

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour à l'installation des plugins requis

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Review Rating
fr_FR: Note d'évaluation

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Area
fr_FR: Zone Droite

en: Right Bottom
fr_FR: En bas à droite

en: Right Center
fr_FR: Centre droit

en: Right Top
fr_FR: En haut à droite

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: Royal
fr_FR: Royale

en: Run the Switcher
fr_FR: Exécuter le Commutateur

en: Running post-processing for post %d
fr_FR: Exécution du post-traitement pour le post %d

en: SUHOSIN installed
fr_FR: SUHOSIN installé

en: Samsung Elec says preorders for Galaxy S7 phones stronger
fr_FR: Samsung Elec dit que les précommandes pour les téléphones Galaxy S7 sont plus importantes

en: Sand
fr_FR: Sable

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer Modifications

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scale + Opacity
fr_FR: Échelle + Opacité

en: Scattered Clouds
fr_FR: Nuages Dispersés

en: Schema type
fr_FR: Type de schéma

en: Scroll
fr_FR: Faire défiler

en: Scroll + Opacity
fr_FR: Faire défiler + Opacité

en: Scrolling #%s
fr_FR: Défilement #%s

en: Search
fr_FR: Rerchercher

en: Search Button color
fr_FR: Couleur Bouton recherche

en: Search Layout
fr_FR: Mise en page Recherche

en: Search Page Settings
fr_FR: Paramètres Page Recherche

en: Search Position
fr_FR: Position de recherche

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de la recherche pour :%s

en: Search for
fr_FR: Rechercher

en: Search in Category IDs
fr_FR: Rechercher dans les ID de catégorie

en: Second Footer Widgets Area
fr_FR: 2nd espace Widget footer

en: Secondary Color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: Secondary Nav
fr_FR: Nav secondaire

en: Secondary Navigation
fr_FR: Navigation secondaire

en: Secondary Sidebar
fr_FR: Sidebar Secondaire

en: Secondary Title
fr_FR: Titre secondaire

en: Secondary sub menus
fr_FR: Sous menu secondaire

en: Secondry Nav Components
fr_FR: Composants Nav Secondaire

en: Secondry Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation secondaire

en: Secondry Nav Settings
fr_FR: Paramètres Nav Secondaire

en: Section Layout
fr_FR: Section de disposition

en: Section Title
fr_FR: Titre Section

en: Section Widgets Area
fr_FR: Section des Widgets

en: Section Width
fr_FR: Largeur Section

en: Sections Titles: Big Style
fr_FR: Titres des sections: grand style

en: Sections Titles: Default & Centered Styles
fr_FR: Titres des sections: Styles par défaut et centrés

en: Select
fr_FR: Selectionner

en: Select Image
fr_FR: Sélectionnez l'image

en: Select and Share
fr_FR: Sélectionnez et Partagez

en: Select another image
fr_FR: Sélectionnez une autre image

en: Select if the interior content is contained to site width or 100% width.
fr_FR: Sélectionnez si le contenu intérieur est placé dans la largeur du site ou dans la largeur à 100%.

en: Self Hosted Video
fr_FR: Vidéo hébergée en local

en: Senators close to finishing encryption penalties
fr_FR: Les Sénateurs sont proches de terminer les pénalités de cryptage

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send a Web Notification
fr_FR: Envoyer une Notification Web

en: Send an email
fr_FR: Envoyer un courriel

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Server environment
fr_FR: Environnement serveur

en: Server info
fr_FR: Info Serveur

en: Set as the site Front Page?
fr_FR: Définir comme Page d'Accueil du site?

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings import file could not be found.
fr_FR: Le fichier d'importation des paramètres n'a pas pu être trouvé.

en: Share
fr_FR: Partager

en: Share Buttons
fr_FR: Boutons Partager

en: Share Buttons Style
fr_FR: Style des boutons de Partage

en: Share Buttons for Pages
fr_FR: Boutons partage pour les pages

en: Share Settings
fr_FR: Paramètres partage

en: Share via Email
fr_FR: Partager par email

en: Share your Language files and Get Extra FREE 6 Months Support period
fr_FR: Partagez vos fichiers de langue et bénéficiez d'une période de support supplémentaire de 6 mois GRATUITE

en: Share your Language files with others
fr_FR: Partagez vos fichiers de langues avec les autres

en: Shop - For WooCommerce Pages
fr_FR: Boutique - Pour les pages WooCommerce

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier achat

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show %s comments
fr_FR: Afficher %s commentaires

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Show Faces?
fr_FR: Afficher les visages ?

en: Show Less
fr_FR: Afficher moins

en: Show Lightbox Arrows
fr_FR: Afficher flèches LightBox

en: Show More
fr_FR: Afficher plus

en: Show Social Icons?
fr_FR: Afficher les icônes des réseaux sociaux?

en: Show Stream?
fr_FR: Afficher le flux ?

en: Show child categories?
fr_FR: Afficher les catégories child ?

en: Show menu text beside the icon
fr_FR: Afficher le texte du menu à côté de l'icône

en: Show one comment
fr_FR: Afficher un commentaire

en: Show the Bio and counters?
fr_FR: Montrer la bio et les compteurs ?

en: Show the Slider only?
fr_FR: Afficher le Slider uniquement?

en: Show the ads only?
fr_FR: Afficher uniquement les pubs (Ads) ?

en: Show the content only?
fr_FR: Afficher uniquement le contenu?

en: Show the date depending on
fr_FR: Afficher la date en fonction de

en: Show the featured image
fr_FR: Afficher l'image en couverture

en: Show the icon only?
fr_FR: Afficher seulement l'icône?

en: Show the icon?
fr_FR: Afficher l'icône?

en: Show the icons
fr_FR: Afficher les icônes

en: Show the post format icon on hover?
fr_FR: Afficher l'icône de format de l'article au survol?

en: Show the scrolling arrows?
fr_FR: Afficher les flèches du défilement ?

en: Show the share title
fr_FR: Afficher le titre du partage

en: Show the social icons only?
fr_FR: Afficher uniquement les icônes sociales?

en: Show the total followers number?
fr_FR: Afficher le nombre total de followers?

en: Sidebar
fr_FR: Sidebar (barre latérale)

en: Sidebar Column Width
fr_FR: Largeur de colonne de la barre latérale

en: Sidebar Left
fr_FR: Sidebar Gauche

en: Sidebar Name
fr_FR: Nom Sidebar

en: Sidebar Position
fr_FR: Position Sidebar

en: Sidebar Right
fr_FR: Sidebar Droite

en: Sidebar Settings
fr_FR: Paramètres Sidebar

en: Sidebar does not exist in theme (moving widget to Inactive)
fr_FR: La Sidebar n'existe pas dans le thème (déplacement du widget vers Inactif)

en: Sidebars Settings
fr_FR: Paramètres Sidebars

en: Sidebars on Mobile
fr_FR: Barres latérales sur mobile

en: Sign up for FREE
fr_FR: Inscrivez-vous gratuitement

en: Signs of life for Apple stock as Wall St
fr_FR: Des signes de vie pour le stock d'Apple à Wall Street

en: Single Article Sidebar
fr_FR: Sidebar Article unique

en: Single Page Sidebar
fr_FR: Sidebar Page unique

en: Single Post Page
fr_FR: Page Article

en: Single Post Page Content
fr_FR: Contenu de la page de publication unique

en: Single Post Page Settings
fr_FR: Paramètres de la Page des Articles

en: Single Post Title
fr_FR: Titre d'article unique

en: Site Title
fr_FR: Titre du site

en: Site URL
fr_FR: URL Site

en: Site Width
fr_FR: Largeur Site

en: Site does not support widget
fr_FR: Le site ne support pas le widget

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
fr_FR: Ignorer la pièce jointe "%s", récupérer les pièces jointes désactivées

en: Slide Sidebar
fr_FR: Glisser la barre latérale

en: Slide Widget Area
fr_FR: Zone widget des diapos

en: Slider
fr_FR: Diapo

en: Slider Layout?
fr_FR: Disposition diapo ?

en: Slider Speed in ms
fr_FR: Vitesse Slider en ms

en: Sliders Settings
fr_FR: Paramètres des curseurs

en: Sliding Down
fr_FR: Glisser en bas

en: Sliding Left
fr_FR: Glisser à gauche

en: Sliding Right
fr_FR: Glisser à droite

en: Sliding Up
fr_FR: Glisser en haut

en: Small Post Titles in Homepage Blocks
fr_FR: Titres petits des articles dans les blocs de page d'accueil

en: Small Post Titles in Homepage Sliders
fr_FR: Petits titres d'articles dans les curseurs/sliders de page d'accueil

en: Snow
fr_FR: Neige

en: Social Counters
fr_FR: Compteurs Sociaux

en: Social Icons
fr_FR: Icônes Réseaux sociaux

en: Social Icons color
fr_FR: Couleur icônes réseaux sociaux

en: Social Networks
fr_FR: Réseaux Sociaux

en: Social icons layout
fr_FR: Mise en page des icônes sociales

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s'est produite avec l'API du plugin.

en: Something went wrong!
fr_FR: Un problème est survenu !

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec d'autres mots-clés.

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: SoundCloud URL
fr_FR: URL SoundCloud

en: Source and Via
fr_FR: Source et Via

en: Source name is required.
fr_FR: Le nom de la source est requis.

en: Spieth in danger of missing cut
fr_FR: Spieth en danger de rater la coupe

en: Spread The Word
fr_FR: Passez le mot

en: Standard Fonts
fr_FR: Polices standards

en: Standard Logo Height for Retina Logo
fr_FR: Hauteur standard de logo pour le Logo Retina

en: Standard Logo Width for Retina Logo
fr_FR: Largeur standard du logo pour le logo Retina

en: Standard Post Format:
fr_FR: Format de l'article standard :

en: Starter Post Views number
fr_FR: Démarrage Nombre vues Article

en: Statistics (Updated Hourly)
fr_FR: Statistiques (mises à jour toutes les heures)

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticky Header
fr_FR: Header collant

en: Sticky Header behavior
fr_FR: Comportement de l'en-tête aimanté

en: Sticky Menu Logo
fr_FR: Logo Sticky Menu

en: Sticky Menu behavior
fr_FR: Comportement Sticky Menu

en: Sticky Mobile Share Buttons
fr_FR: Bouton de partage pour le menu réduit

en: Sticky Share Buttons
fr_FR: Boutons de partage collants

en: Sticky the Featured Video
fr_FR: Vidéo à la Une reduite

en: Story Highlights
fr_FR: Faits Saillants

en: Stretch Header
fr_FR: entête ajustable

en: Stretch Section
fr_FR: Étirer le segment

en: Stretch the section to the full width of the page, supported if the site layout is Full-Width.
fr_FR: Étirez la section sur toute la largeur de la page, prise en charge si la mise en page du site est pleine largeur.

en: Structure Data
fr_FR: Structure Données

en: Style and Layout
fr_FR: Style et disposition

en: Styling
fr_FR: Style

en: Styling Settings
fr_FR: Paramètres Style

en: Stylish Red
fr_FR: Rouge élégant

en: Sub Menu
fr_FR: Sous-Menu

en: Submit a Ticket
fr_FR: Envoyer un ticket

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscribe to our channel
fr_FR: Abonnez-vous à notre chaîne

en: Subscribers
fr_FR: Abonnés

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-total:

en: Supports: Text, HTML and Shortcodes.
fr_FR: Prend en charge: Texte, HTML et Shortcodes.

en: Supports: YouTube and Vimeo videos only.
fr_FR: Prend en charge: les vidéos YouTube et Vimeo uniquement.

en: Switch to %s Theme
fr_FR: Passer au Thème %s

en: Switched From
fr_FR: Commuté à partir de

en: System Status
fr_FR: État Système

en: Tablets
fr_FR: Tablettes

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tabs block
fr_FR: Bloc d'onglets

en: Tag Description
fr_FR: Description Tag

en: Tag Page Settings
fr_FR: Paramètres Page Tag

en: Tags List Layout
fr_FR: Disposition de la liste de balises

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Term %d remapped to %d
fr_FR: Le terme %d a été redéfini en %d

en: Tested and Recommended Plugins
fr_FR: Plugins testés et recommandés

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur Texte

en: Text above the Email input field
fr_FR: Texte au-dessus du champ de saisie Email

en: Text after the total number
fr_FR: Texte après le nombre total

en: Text and Link are required.
fr_FR: Texte et Lien sont obligatoires.

en: Text before the total number
fr_FR: Texte avant le nombre total

en: Text beside the icon, Leave this empty to disable.
fr_FR: Texte à côté de l'icône, laissez ce champ vide pour le désactiver.

en: Text is required.
fr_FR: Le texte est obligatoire.

en: Text or HTML
fr_FR: Texte ou HTML

en: Text, Shortcodes or HTML code
fr_FR: Texte, shortcodes ou code HTML

en: Texts
fr_FR: Textes

en: That's it, all done!
fr_FR: C'est tout, tout est fait!

en: The Access Token is expired, click the button below to refresh it.
fr_FR: Le jeton d'accès a expiré, cliquez sur le bouton ci-dessous pour le rafraîchir.

en: The Default Image
fr_FR: Image par défaut

en: The Demo Import will not import the images we have used in our live demos, due to copyright / license reasons.
fr_FR: L'importation de la Démo n'importera pas les images que nous avons utilisées dans nos démos sur notre site Live, pour des raisons de copyright / licence.

en: The Future Of Possible
fr_FR: Le Futur du Possible

en: The Game Officially Announced, Watch the Trailer Here
fr_FR: Le jeu officiellement annoncé, regardez la bande-annonce ici

en: The XMLReader PHP module/extension is missing. Please contact your hosting company and ask them to install that for you.
fr_FR: Le module/extension PHP XMLReader est manquant. Veuillez contacter votre hébergeur et demandez-lui de l'installer pour vous.

en: The content in the editor above will be ignored.
fr_FR: Le contenu de l'éditeur ci-dessus sera ignoré.

en: The customizer import file is missing! File path: %s
fr_FR: Le fichier d'importation du personnaliseur est manquant ! Chemin du fichier: %s

en: The customizer import file is not in a correct format. Please make sure to use the correct customizer import file.
fr_FR: Le fichier d'importation du personnalisateur n'est pas dans un format correct. Veuillez vous assurer d'utiliser le bon fichier d'importation de personnalisateur.

en: The customizer import file is not suitable for current theme. You can only import customizer settings for the same theme or a child theme.
fr_FR: Le fichier d'importation du personnalisateur ne convient pas au thème actuel. Vous ne pouvez importer les paramètres de personnalisation que pour le même thème ou un thème enfant.

en: The demo import has finished. Now you can see the result at %1$syour site%2$s or start customize via %3$sTheme Options%2$s.
fr_FR: L'importation de la Démo est terminée. Vous pouvez maintenant voir le résultat sur %1$svotre site%2$s ou commencer à personnaliser via %3$sOptions du Thème%2$s.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel le permet.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez essayer à nouveau.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension suivante doit être mise à jour vers sa dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions suivantes doivent être mises à jour vers leur dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr_FR[0]: L’extension suivante a été activée avec succès :
fr_FR[1]: Les extensions suivantes ont été activées avec succès :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin recommandé suivant est actuellement inactif: %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins recommandés suivant sont actuellement inactifs: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin requis suivant est actuellement inactif: %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins requis suivant sont actuellement inactifs: %1$s.

en: The import files were successfully uploaded!
fr_FR: Les fichiers d'importation ont été téléchargés avec succès!

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors s'il vous plaît soyez patient.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors s'il vous plaît soyez patient.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package du plugin distant comprend plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas regroupés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package du plugin distant ne contient pas de dossier avec le slug désiré et le changement de nom n'a pas fonctionné.

en: The theme folder name does not match the original theme folder name %1$s%3$s%2$s, you need to chnage the theme folder name back to be able to update the theme automatically, or you can update the theme manually via FTP.
fr_FR: Le nom du dossier de thème ne correspond pas au nom du dossier de thème d'origine %1$s%3$s%2$s, vous devez changer le nom du dossier de thème pour être en mesure de mettre à jour le thème automatiquement, ou vous pouvez mettre à jour le thème manuellement via FTP.

en: The theme options have been imported successfully.
fr_FR: Les options de thème ont été importées avec succès.

en: The ultimate guide to herbal teas
fr_FR: Le guide ultime des tisanes

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Defaults
fr_FR: Thème Défaut

en: Theme Layout
fr_FR: Mise en page Thème

en: Theme Name
fr_FR: Nom du thème

en: Theme Options
fr_FR: Options Thème

en: Theme Options Page Logo
fr_FR: Logo de la page Options du thème

en: Theme Registration
fr_FR: Enregistrement du thème

en: Theme Updates
fr_FR: Mises à jour du thème

en: Theme's module
fr_FR: Module du Thème

en: There May Be No Consoles in the Future, EA Exec Says
fr_FR: Il n'y aura peut-être pas de consoles dans le future, l'executif de EA à dit

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il existe un ou plusieurs plugins requis ou recommandés à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: There is a new version of the %s available.
fr_FR: Une nouvelle version de %s est disponible.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Une mise à jour est disponible pour: %1$s.
fr_FR[1]: Des mises à jour sont disponibles pour: %1$s.

en: These links will appear at the end of the article in the Source section.
fr_FR: Ces liens apparaîtront à la fin de l'article dans la section Source.

en: These links will appear at the end of the article in the Via section.
fr_FR: Ces liens apparaîtront à la fin de l'article dans la section Via.

en: These tags can be included in the textarea above and will be replaced when a page is displayed.
fr_FR: Ces tags peuvent être inclus dans la zone de texte ci-dessus et seront remplacées quand une page est affichée.

en: Thin 100 Italic
fr_FR: Thin 100 italic

en: Third party post views plugin
fr_FR: Plugin

en: This Block requires the WooCoomerce plugin.
fr_FR: Ce bloc nécessite le plugin WooCommerce.

en: This Description will appear at the end of the category page below the posts list.
fr_FR: Cette description apparaîtra à la fin de la page de catégorie sous la liste des articles.

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) est plus récent que l’importateur (version %s) et ne peut être pris en charge. Veuillez envisager de le mettre à jour.

en: This Widget appears in the single post page only.
fr_FR: Ce widget n’apparait uniquement que pour les articles.

en: This WordPress page does not have %sdirect%s write file access. This plugin needs it in order to save the demo import xml file to the upload directory of your site. You can change this setting with these instructions: %s.
fr_FR: Cette page WordPress ne dispose pas de l'accès au fichier %sdirect%s . Ce plugin en a besoin pour enregistrer le fichier xml d'importation de démo dans le répertoire de téléchargement de votre site. Vous pouvez modifier ce paramètre avec ces instructions: %s.

en: This action can not be Undo. Clicking "OK" will reset your theme options to the default installation. Click "Cancel" to stop this operation.
fr_FR: Cette action est irreversible. Cliquez sur "OK" pour réinitialiser les options d'installation par défaut de votre thème . Cliquez sur "Annuler" pour arrêter cette opération.

en: This feature can not be used while the Auto Load Posts option is active.
fr_FR: Cette fonction ne peut pas être utilisée lorsque l'option de chargement automatique des publications est active.

en: This featured image will show up if no featured image is set.
fr_FR: Cette image mise en avant apparaîtra si aucune image n'est définie.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme.
fr_FR: C'est l'endroit où aller pour faire référence à différents aspects du thème.

en: This option works only on Tablets and Phones.
fr_FR: Cette option fonctionne uniquement sur les tablettes et les téléphones.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: Ce plugin doit être mis à jour pour être compatible avec votre thème.

en: This section contains some shortcodes that requries the %2$s%1$s%3$s Plugin.
fr_FR: Cette section contient des shortcodes qui nécessitent le plugin %2$s%1$s%3$s.

en: This section contains some shortcodes that requries the %s Plugin. Install it from the Theme Menu &gt; Install Plugins.
fr_FR: Cette section contient des shortcodes qui nécessitent le plugin %s. Installez-le à partir du menu du thème &gt; Installez les plugins.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande le plugin suivant: %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les plugins suivants: %1$s.

en: This theme requires at least PHP version 5.3. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr_FR: Ce thème nécessite au moins PHP version 5.3. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à jour et réessayer.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite le plugin suivant: %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les plugins suivants: %1$s.

en: This widget area uses in the WooCommerce pages.
fr_FR: Cette zone de widgets est utilisée dans les pages WooCommerce.

en: This widget requries the Arqam Lite Plugin, You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.
fr_FR: Ce widget nécessite le plugin Arqam Lite. Vous pouvez l'installer depuis le menu Paramètres du thème> Installer les plugins.

en: This will applied on the new Posts only.
fr_FR: Cela s'appliquera uniquement aux nouveaux articles.

en: This will disable the Switcher page, all notifications and hide the plugin from the Bundeled plugins installing page.
fr_FR: Ceci désactivera la page Switcher, toutes les notifications et cachera le plugin du groupe de plugins sur la page d'installation.

en: Thunderstorm
fr_FR: Orage

en: TieLabs Page Builder widgets areas
fr_FR: Zones Widgets TieLabs Page Builder

en: TieLabs Slider
fr_FR: Slider TieLabs

en: Tile
fr_FR: Tuile

en: Tile Horizontally
fr_FR: Tuile horizontalement

en: Tile Vertically
fr_FR: Tuile verticalement

en: Time Ago Format
fr_FR: Format Il y a

en: Tip of the day: That man again
fr_FR: Astuce du jour: That man again

en: Tip:
fr_FR: Conseil:

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Title Length
fr_FR: Longueur du titre

en: Title Style
fr_FR: Style Titre

en: Title URL
fr_FR: Titre URL

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Pour Installer <span class="count">(%s)</span>

en: To access the AMP version go to any blog post and add %s to the end of the URL.
fr_FR: Pour accéder à la version AMP, allez sur un article du site et ajoutez %s à la fin de l'URL.

en: To our client who have made our progress possible, All of us at TieLabs join in wishing you a Happy New Year with the best of everything in your life for you and your family and we look forward to serving you in the new year :)
fr_FR: À notre client qui a rendu nos progrès possibles, nous tous chez TieLabs nous vous souhaitons une bonne année avec le meilleur dans tous les domaines dans votre vie pour vous et votre famille et nous sommes impatients de vous servir au cours de la nouvelle année :)

en: To the top
fr_FR: Vers le haut

en: Today's date
fr_FR: Date du jour

en: Today's date format
fr_FR: Format de la date du jour

en: Top
fr_FR: Haut

en: Total Articles' Views!
fr_FR: Total d'articles vues

en: Total Clicks
fr_FR: Total Clics

en: Total Views
fr_FR: Vues totales

en: Traditional
fr_FR: Traditionnel

en: Translations
fr_FR: Traductions

en: Translations Settings
fr_FR: Paramètres Traduction

en: Travel
fr_FR: Voyage

en: Trending
fr_FR: A la Une

en: Trending Post
fr_FR: Articles à la Une

en: Trim Text Settings
fr_FR: Paramètres Découpe Texte

en: Trim text by
fr_FR: Découper le texte par

en: Troubleshooting
fr_FR: Résolution des problèmes

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: Twitter Icon
fr_FR: Icône Twitter

en: Twitter Username
fr_FR: Nom Utilisateur Twitter

en: Two Rows
fr_FR: Deux rangées

en: Type To Search
fr_FR: Tapez pour rechercher

en: Type and hit Enter
fr_FR: Ecrire et appuyer sur Entrer

en: Type your search words then press enter
fr_FR: Tapez vos mots de recherche, puis appuyez sur Entrée

en: Typing
fr_FR: En train d'écrire...

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography Settings
fr_FR: Paramètres Typographie

en: UPPERCASE
fr_FR: MAJUSCULE

en: URL for %s%s%s file is not defined!
fr_FR: L'URL pour le fichier %s%s%s n’est pas définie !

en: Uncropped featured image
fr_FR: Image de couverture non coupée

en: Underline text links on hover
fr_FR: Lien de texte souligné à l'état hover

en: Uninstall the Demo Data
fr_FR: Désinstaller les données de Démo

en: Units
fr_FR: Unités

en: Unnamed
fr_FR: Sans nom

en: Up one
fr_FR: Monter d'un cran

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %2$s
fr_FR: Mise à jour %2$s

en: Update Automatically
fr_FR: Mise à jour automatique

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mises à jour disponibles <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour du plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Actualiser le message du plugin de l'auteur :

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload Custom Font
fr_FR: Téléverser une police personnalisée

en: Upload Custom Image
fr_FR: Télécharger une image personnalisée

en: Upload Icon
fr_FR: Charger icône

en: Upload file and import
fr_FR: Télécharger le fichier et l’importer

en: Upload files
fr_FR: Télécharger fichiers

en: Upload your .dat theme options file and we will import the options into this site.
fr_FR: Téléchargez votre fichier d'options de thème .dat et nous importerons les options dans ce site.

en: Use %s and it will be replaced with the primary color.
fr_FR: Utilisez %s et il sera remplacé par la couleur principale.

en: Use icons
fr_FR: Utiliser des icônes

en: Use minus sign (-) to exclude categories. Example: (1,4,-7) = search only in Category 1 & 4, and exclude Category 7.
fr_FR: Utiliser le signe moins (-) pour exclure des catégories. Exemple : (1,4,-7) = rechercher uniquement dans les catégories 1 & 4 et exclure la catégorie 7.

en: Use the BuddyPress Member Profile link
fr_FR: Utilisez le lien Profil membre BuddyPress

en: Use the BuddyPress Member Profile link instead of the default author page link in the post meta, author box and the login sections.
fr_FR: Utilisez le lien Profil de membre BuddyPress au lieu du lien par défaut de la page auteur dans les sections post méta, auteur et connexion.

en: Use the Default Editor
fr_FR: Utiliser l’Editeur par Défaut

en: Use the TieLabs Builder
fr_FR: Utilisez TieLabs Builder

en: Use the featured image
fr_FR: Utiliser l'image en couverture

en: Use the full Font Awesome icon name
fr_FR: Utilisez le nom complet de l'icône Font Awesome

en: Use the post's Short Link
fr_FR: Utilisez le lien court de l'Article

en: Use this option to disable the built-in mega menus feature if you want to use a third party mega menus plugin.
fr_FR: Utilisez cette option pour désactiver la fonction de méga menus intégrée si vous souhaitez utiliser un plug-in de méga menus tiers.

en: Use this option to set a custom logo in the sticky menu or Disable it to use the main logo.
fr_FR: Utilisez cette option pour définir un logo personnalisé dans le sticky menu (« menu collant ») ou Désactiver pour utiliser le logo principal.

en: Used for the Map post format.
fr_FR: Utilisé pour le format de publication de la carte.

en: Used for the Videos Playlist Block.
fr_FR: Utilisé pour le bloc de liste de lecture de vidéos.

en: Used if users are allowed to switch between Light and Dark skins.
fr_FR: Utilisé si les utilisateurs sont autorisés à basculer entre les skins clair et foncé.

en: User %d remapped to %d
fr_FR: L'utilisateur %d a été redéfini en %d

en: User Account
fr_FR: Compte Utilisateur

en: User Roles
fr_FR: Rôle Utilisateurs

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: VERY HOT
fr_FR: TRES CHAUD

en: Value between 0 and 100 to dim background image. 0 - no dim, 100 - maximum dim.
fr_FR: Utilisez une valeur entre 0 et 100 pour gérer l'image de fond. 0 - pas de variation, 100 - variation max.

en: Verify Now!
fr_FR: Vérifiez maintenant!

en: Verify your license to unlock bundeled plugins
fr_FR: Vérifiez votre licence pour déverrouiller les plugins fournis

en: Verify your license to unlock this section.
fr_FR: Vérifiez votre licence pour déverrouiller cette section.

en: Verify your license to use this feature.
fr_FR: Vérifiez votre licence pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Via name is required.
fr_FR: Le nom de Via est requis.

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Post Format:
fr_FR: Format Vidéo Article:

en: Video URL
fr_FR: URL Vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Videos List
fr_FR: Liste Vidéos

en: Videos Playlist
fr_FR: Vidéos Playlist

en: Videos always linked to the Media Page on Instagram.
fr_FR: Vidéos toujours liées à la page média sur Instagram.

en: View Cart
fr_FR: Voir le Panier

en: View affected templates
fr_FR: Afficher les modèles concernés

en: View all results
fr_FR: Voir tous les résultats

en: View version %1$s details.
fr_FR: Voir les détails de la version %1$s.

en: View your shopping cart
fr_FR: Voir votre panier

en: Views
fr_FR: Vues

en: Visit Site
fr_FR: Visiter Site

en: Visit The Page
fr_FR: Visitez la page

en: Visitor's Location?
fr_FR: Localisation du visiteur?

en: WARM
fr_FR: ASSEZ CHAUD

en: WP memory limit
fr_FR: Mémoire limite WP

en: WP version
fr_FR: Version WP

en: We just reached the %s milestone! We are taking this moment to give YOU a big THANK YOU for all the support and confidence you gave us.
fr_FR: Nous venons juste d'atteindre l'étape importante %s ! Nous prenons ce moment pour VOUS REMERCIER pour tout le soutien et la confiance que vous nous avez apportés.

en: We noticed that you rated the theme %1$s stars. We are looking to improve our theme so if you need help, please %2$ssubmit a ticket through our support system%5$s or %3$ssubmit your feature requests%5$s, otherwise we highly appreciate your valuable five stars. %4$sClick here to change your rating%5$s.
fr_FR: Nous avons remarqué que vous avez noté le thème %1$s étoiles. Nous cherchons à améliorer notre thème, donc si vous avez besoin d'aide,%2$senvoyez un ticket via notre système de support%5$s ou %3$senvoyez vos demandes de fonctionnalités%5$s, sinon nous apprécierons grandement votre notation cinq étoiles. %4$sCliquez ici pour changer votre note%5$s.

en: We recommend to run Demo Import on a clean WordPress installation.
fr_FR: Nous vous recommandons d'exécuter l'importation de Démo sur une installation WordPress propre.

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5* rating on themeforest.net!%4$s If you are experiencing issues, please %3$sopen a support ticket%4$s and we'll do our best to help you out.
fr_FR: Nous avons remarqué que vous utilisiez %1$s depuis un certain temps maintenant; Nous espérons que vous l'aimerez! Nous serions ravis si vous pouviez %2$snous donner une note de 5 * sur themeforest.net!%4$s Si vous rencontrez des problèmes, s'il vous plaît %3$souvrez un ticket de support%4$s et nous ferons notre meilleur pour vous aider.

en: Weather
fr_FR: Météo

en: Web Notification Campaigns
fr_FR: Campagnes de Notification Web

en: Web Notifications
fr_FR: Notifications Web

en: Web Push notifications allow your users to opt-in to timely updates from your website. and allow you to effectively re-engage them with customized, engaging content whenever they are online, wherever they may be - even on their phones! It's easy to set up, and no technical skills are required.
fr_FR: Les notifications Web Push permettent à vos utilisateurs d'accéder aux mises à jour de votre site Web en temps opportun . Et vous permet de les réengager de manière efficace avec des contenus personnalisés et attrayants chaque fois qu'ils sont en ligne, où qu'ils se trouvent, même sur leur téléphone! C'est facile à mettre en place, et aucune compétence technique n'est requise.

en: Weekly mortgage applications pop on stock sell-off
fr_FR: Les demandes de prêts hypothécaires hebdomadaires apparaissent à la vente d'actions

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: Welcome back!
fr_FR: Nous saluons votre retour!

en: Welcome to %s
fr_FR: Bienvenue sur %s

en: What We See When We Look at Travel Photography
fr_FR: Ce que nous voyons quand on regarde des photo de voyage

en: When scrolling upwards
fr_FR: Lorsque vous faites défiler vers le haut

en: When you click the button below the theme will create a .dat file for you to save to your computer.
fr_FR: Lorsque vous cliquez sur le bouton ci-dessous, le thème créera pour vous un fichier .dat que vous pouvez sauvegarder sur votre ordinateur.

en: When you double-click a word or highlight a few words, a small share icons are displayed. When you click an icon, a share modal will automatically launch, containing the text you selected along with a link to the post.
fr_FR: Lorsque vous double-cliquez sur un mot ou mettez en surbrillance quelques mots, une petite icône de partage s'affiche. Lorsque vous cliquez sur une icône, un mode de partage démarre automatiquement, contenant le texte que vous avez sélectionné avec un lien vers le message.

en: White
fr_FR: Blanc

en: Why homeowners are leaving billions on the table
fr_FR: Pourquoi les propriétaires laissent des milliards sur la table

en: Why people are flocking to Oregon
fr_FR: Pourquoi les gens affluent vers l'Oregon

en: Widget already exists
fr_FR: Le widget existe déjà

en: Widget file was not uploaded. Error: %s
fr_FR: Le fichier Widget n'a pas été téléchargé. Erreur: %s

en: Widget import data could not be read. Please try a different file.
fr_FR: Impossible de lire les données d'importation du Widget. Veuillez essayer un autre fichier.

en: Widget import file could not be found.
fr_FR: Le fichier d'importation du widget n'a pas pu être trouvé.

en: Widgets
fr_FR: Gadgets

en: Widgets Title color
fr_FR: Couleur du titre Widgets

en: Widgets Title text color
fr_FR: Couleur du texte du Titre des widgets

en: Widgets Titles
fr_FR: Titres Widgets

en: Widgets head color
fr_FR: Couleur Head des widgets

en: Widgets icon
fr_FR: Icône widgets

en: Will add after opening the &lt;body&gt; tag.
fr_FR: Ajoutera après l'ouverture de la balise &lt;body&gt;.

en: Will add to the &lt;head&gt; tag. Useful if you need to add additional codes such as CSS or JS.
fr_FR: S'ajoutera au tag &lt;head&gt; . Utile si vous avez besoin d'ajouter des codes supplémentaires tels que du CSS ou JS.

en: Will add to the footer before the closing  &lt;/body&gt; tag. Useful if you need to add Javascript.
fr_FR: S'ajoutera au tFooter ( pied de page) avant la fermeture du tag   &lt;/body&gt; . Utile si vous avez besoin d'ajouter du Javascript.

en: Will not appear if the Block URL is empty.
fr_FR: Ne s'affichera pas si l'URL du bloc est vide.

en: Will not appear if the numeric pagination is active.
fr_FR: Ne s'affichera pas si la pagination numérique est active.

en: Will overide the Categories option.
fr_FR: Remplacera l'option des Catégories.

en: Will override the sliders above.
fr_FR: Remplacera les sliders ci-dessus.

en: Without Sidebar
fr_FR: Sans Sidebar

en: Without background, padding nor borders.
fr_FR: Sans arrière-plan, padding ou bordures.

en: WooCommerce Product Page Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale de la page produit WooCommerce

en: WooCommerce Settings
fr_FR: Paramètres WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar Position
fr_FR: Position Sidebar WooCommerce

en: Woohoo! We are so happy You have been with us for %s We are looking forward to providing an awesome WordPress theme and plugins for you for many more. Thanks for being an awesome customer!
fr_FR: Woohoo! Nous sommes si heureux Vous êtes avec nous depuis %s Nous sommes impatients de vous fournir un super thème WordPress et des plugins pour encore plusieurs années. Merci d'être un client génial!

en: WordPress Login page
fr_FR: Page de connexion de WordPress

en: WordPress Login page Logo
fr_FR: Logo de la page de connexion WordPress

en: WordPress Login page Logo URL
fr_FR: URL du logo de la page de connexion WordPress

en: WordPress Repository
fr_FR: Répertoire de WordPress

en: WordPress environment
fr_FR: Environnement WordPress

en: WordPress is a favorite blogging tool of mine and I share tips and tricks for using WordPress here.
fr_FR: WordPress est un de mes outils de blogs préférés et je partage des trucs et astuces pour utiliser WordPress ici.

en: Words
fr_FR: Mots

en: World
fr_FR: Monde

en: Xbox boss talks Project Scorpio price
fr_FR: Le patron de Xbox parle du prix du projet Scorpio

en: YAY, New Features
fr_FR: GENIAL, Nouvelles fonctionnalités

en: YNAP sees slightly slower sales growth after strong 2015
fr_FR: YNAP voit une croissance des ventes légèrement plus lente après une bonne année 2015

en: Yellow
fr_FR: Jaune

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are approaching the post variable limit imposed by your server configuration. Exceeding this limit may automatically delete menu items settings when you save. Please increase your %1$s directive in php.ini. See: %2$s Increasing max input vars limit.%3$s
fr_FR: Vous approchez la limite de la variable post imposée par la configuration de votre serveur. Le dépassement de cette limite peut supprimer automatiquement les paramètres des éléments de menu lorsque vous enregistrez. Augmentez votre directive %1$s dans php.ini. Voir : %2$s Augmentation de la limite de max input vars .%3$s

en: You are awesome! Thanks for using our theme, %s is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful :)
fr_FR: Vous êtes Génial! Merci d'utiliser notre thème, %s est maintenant installé et prêt à l'emploi! Préparez-vous à construire quelque chose de beau :)

en: You can change the "%s" text from the Translation tab.
fr_FR: Vous pouvez modifier le texte "%s" à partir de l'onglet Traduction.

en: You can change the texts from the Translations section.
fr_FR: Vous pouvez changer les libellés dans la section traduction.

en: You can set the menu in the Menus page.
fr_FR: Vous pouvez définir le menu dans la page Menus.

en: You have to increase the suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars parameters to 2000 or more.
fr_FR: Vous devez augmenter les paramètres suhosin.post.max_vars et suhosin.request.max_vars à 2000 ou plus.

en: You may need to enable pretty permalinks if it isn't working.
fr_FR: Vous devrez peut-être activer les pretty permalinks si cela ne fonctionne pas.

en: You need to install the %s Plugin first.
fr_FR: Vous devez d'abord installer le plugin %s.

en: You need to install the %s plugin to use this feature.
fr_FR: Vous devez installer le plugin %s pour utiliser cette fonctionnalité.

en: You need to install the Jetpack plugin. in order to use the show the most viewed for 7 or 30 days.
fr_FR: Vous devez installer le plugin Jetpack. afin d'utiliser ma fonction le plus vu sur 7 ou 30 jours.

en: You need to publish the post first.
fr_FR: Vous devez publier l'article en premier.

en: You need to set the API key and Location.
fr_FR: Vous devez définir la clé API et l'emplacement.

en: You need to set the Google Map API Key in the theme options page > Integrations.
fr_FR: Vous devez définir la clé API Google Map dans la page des options de thème > Intégrations.

en: You need to set the Location.
fr_FR: Vous devez définir l'emplacement.

en: You need to set the Weather API Key in the theme options page > Integrations.
fr_FR: Vous devez définir la clé API Météo dans la page des options de thème> Intégrations.

en: You need to set the YouTube API Key in the theme options page > Integrations.
fr_FR: Vous devez définir la clé API YouTube dans la page des options de thème> Intégrations.

en: You need to uninstall the imported demo before importing another one.
fr_FR: Vous devez désinstaller la démo importée avant d'en importer une autre.

en: You need to validated your license to access the support system.
fr_FR: Vous devez valider votre licence pour accéder au support.

en: You need to validated your license to use this feature.
fr_FR: Vous devez valider votre licence pour utiliser cette fonctionnalité.

en: You will be notified via this page when the import is completed.
fr_FR: Vous serez informé via cette page lorsque l'importation sera terminée.

en: You're almost finished!
fr_FR: Vous avez presque terminé !

en: YouTube API ERROR, Go to the Youtube API Console on Google Cloud and remove any restrictions on the API key, Then edit the current page and click on the Update/Save button to re-connect to the YouTube servers to load the videos.
fr_FR: ERREUR API YouTube, accédez à la console API Youtube sur Google Cloud et supprimez toutes les restrictions sur la clé API, puis modifiez la page actuelle et cliquez sur le bouton Mettre à jour / Enregistrer pour vous reconnecter aux serveurs YouTube pour charger les vidéos

en: YouTube API Key
fr_FR: Clé API pour Youtube

en: Your Profile
fr_FR: Votre Profil

en: Your Site is Validated
fr_FR: Votre site est validé

en: Your Site is not Validated
fr_FR: Votre Site n’est pas validé

en: Your Support Period Expiring Soon
fr_FR: Votre période de support arrive bientôt à échéance

en: Your Support Period Has Expired
fr_FR: Votre période de support a expiré

en: Your Support Period expires on %1$s, active Support Period is requried for %2$sAutomatic Theme Updates%3$s and %2$sSupport System Access%3$s. %4$sGet an extra 6 months of support now%5$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
fr_FR: Votre période de support expire le %1$s, la période de support active est requise pour %2$sLes mises à jour automatiques du thème%3$s et %2$sL'accès au système Support%3$s. %4$sObtenez 6 mois supplémentaires de soutien maintenant%5$s. Une fois le support renouvelé, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%4$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
fr_FR: Votre période de support a expiré,  %1$s les mises à jour automatiques du thème %2$s et  %1$s Support System Access %2$s ont été désactivées. %3$s Renouvelez votre période de support %4$s. Une fois le support renouvelé, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%5$s. Once the support is renewed please go to the %4$stheme registration section%5$s and click on the %1$sRefresh expiration date%2$s button.
fr_FR: Votre période de support a expiré,%1$sLes mises à jour automatiques du thème%2$s et%1$sSupport System Access %2$s ont été désactivées. %3$sRenouvelez votre période de support%5$s. Une fois le support renouvelé, accédez à la section%4$s d'enregistrement du theme%5$s et cliquez sur le bouton%1$sRafraîchir date d'expiration%2$s.

en: Your Support Period is Active
fr_FR: Votre période de support est active

en: Your WordPress login credentials don't allow to use WP_Filesystem!
fr_FR: Vos permissions d’utilisateur WordPress ne permettent pas d’utiliser WP_Filesystem!

en: Your cart is currently empty.
fr_FR: Votre panier est actuellement vide.

en: Your child theme contains outdated copies of some template files. These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of the theme.
fr_FR: Votre thème enfant contient des copies obsolètes de certains fichiers modèles. Ces fichiers peuvent nécessiter une mise à jour pour garantir leur compatibilité avec la version actuelle du thème.

en: Your friends at TieLabs
fr_FR: Vos amis

en: Your license is not validated. Click on the link below to unlock demo import, bundeled plugins and access to premium support.
fr_FR: Votre licence n'est pas validée. Cliquez sur le lien ci-dessous pour déverrouiller l'importation de démo, les plugins groupés et l'accès à un support premium.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. Contact your hosting provider.
fr_FR: Votre serveur n'a pas fsockopen ou cURL d'activé. Contactez votre fournisseur d'hébergement.

en: Your server does not support the mbstring functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
fr_FR: Votre serveur ne supporte pas les fonctions mbstring - ceci est nécessaire pour un meilleur encodage de caractères. Certaines alternatives seront utilisées à la place pour cela.

en: Your server is running Suhosin, and your current maxvars settings may limit the number of menu items you can save.
fr_FR: Votre serveur exécute Suhosin, et vos paramètres maxvars actuels peuvent limiter le nombre d'éléments de menu que vous pouvez enregistrer.

en: Your site is now validated!, Demo import and bundeled plugins are now unlocked.
fr_FR: Votre site est maintenant validé !, les plugins d'import de Démo et les plugins groupés sont maintenant débloqués.

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier de taille zéro téléchargé

en: and
fr_FR: et

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_FR: inconnu

en: bbPress Sidebar
fr_FR: sidebar bbPress

en: by %s
fr_FR: par %s

en: cURL version
fr_FR: version cURL

en: check this option if you have problems with styling because of styling file rewrite permissions.
fr_FR: cochez cette option si vous avez des problèmes de style en raison des droits de réécriture des fichiers de style.

en: humidity:
fr_FR: humidité:

en: links color
fr_FR: couleur liens

en: lowercase
fr_FR: minuscule

en: no-repeat
fr_FR: No-repeat

en: not defined!
fr_FR: non défini!

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_FR: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: sub item
fr_FR: sous-élément

en: supports : YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv and blip.tv
fr_FR: prend en charge: YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv et blip.tv

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: wind:
fr_FR: vent:

en: wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.
fr_FR: wp_remote_get() a échoué. Contactez votre hébergeur.

en: wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.
fr_FR: wp_remote_post() a échoué. Contactez votre hébergeur.

en: ​Secondary Nav Components
fr_FR: Composants de la barre de navigation secondaire

en: ​Secondary Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation secondaire

en: ​Secondary Nav Settings
fr_FR: Barre de navigation secondaire
