Beaver Builder Booster - en to sv translation catalogue (219 entries)

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
sv: Boosterplugin-programmet för Beaver Builder är inte kompatibelt med din värd.

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
sv: Använd ett dra-och-släppverktyg för att redigera innehållet på den här sidan.

en: Launch Page Builder
sv: Starta Page Builder

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
sv: Klicka här för att redigera innehållet på denna %s med ett dra-och-släppverktyg

en: Button
sv: Knapp

en: A simple call to action button.
sv: En enkel knapp med uppmaning till handling.

en: Basic Modules
sv: Grundläggande moduler

en: General
sv: Allmänt

en: Click Here
sv: Klicka här

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Position
sv: Ikonposition

en: Before Text
sv: Före text

en: After Text
sv: Efter text

en: Icon Visibility
sv: Ikonvisibilitet

en: Always Visible
sv: Alltid synlig

en: Fade In On Hover
sv: Tona in vid hovring

en: Link
sv: Länk

en: Link Target
sv: Öppna i

en: Same Window
sv: Samma fönster

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Style
sv: Utseende

en: Colors
sv: Färger

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Hover Color
sv: Bakgrundsfärg vid hovring

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Text Hover Color
sv: Textfärg vid hovring

en: Flat
sv: Platt

en: Gradient
sv: Lutning

en: Border Size
sv: Storlek på kantlinje

en: Background Opacity
sv: Bakgrundsopacitet

en: Background Hover Opacity
sv: Bakgrundsopacitet vid hovring

en: Transition
sv: Övergång

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Structure
sv: Struktur

en: Width
sv: Bredd

[ctx: Width.]
en: Auto
sv: Bil

en: Full Width
sv: Full bredd

en: Custom Width
sv: Anpassad bredd

en: Alignment
sv: Justering

en: Center
sv: Centrerad

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Padding
sv: Cellutfyllnad

en: Round Corners
sv: Runda hörn

en: Callout
sv: Bildtext

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
sv: En rubrik och kort text med valfri länk, ikon och bild.

en: Advanced Modules
sv: Avancerade moduler

en: Heading
sv: Rubrik

en: Overall Alignment
sv: Total justering

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
sv: Justeringen som tillämpas på alla elementen i bildtexten.

en: Heading Structure
sv: Rubrikstruktur

en: Heading Tag
sv: Rubriktagg

en: Heading Size
sv: Rubrikstorlek

en: Default
sv: Standard

en: Heading Custom Size
sv: Rubrik anpassad storlek

en: Image
sv: Bild

en: Image Type
sv: Bildtyp

[ctx: Image type.]
en: None
sv: Ingen

en: Photo
sv: Bild

en: Crop
sv: Beskärning

[ctx: Photo Crop.]
en: None
sv: Ingen

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Square
sv: Kvadrat

en: Circle
sv: Cirkel

en: Above Heading
sv: Ovanför rubrik

en: Below Heading
sv: Nedanför rubrik

en: Left of Text and Heading
sv: Till vänster om text och rubrik

en: Right of Text and Heading
sv: Till höger om text och rubrik

en: Left of Heading
sv: Till vänster om rubrik

en: Right of Heading
sv: Till höger om rubrik

en: Icon Colors
sv: Ikonfärger

en: Color
sv: Färg

en: Hover Color
sv: Färg vid hovring

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Icon Structure
sv: Ikonstruktur

en: Size
sv: Storlek

en: Call To Action
sv: Uppmaning till handling

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
sv: Länken gäller hela modulen. Om du väljer någon av nedanstående typer av uppmaning till handling gäller länken även för text eller knapp.

en: Call to Action
sv: Uppmaning till handling

en: Type
sv: Typ

[ctx: Call to action.]
en: None
sv: Ingen

en: Read More
sv: Läs mer

en: Button Icon
sv: Knappikon

en: Button Icon Position
sv: Position hos knappikon

en: Button Colors
sv: Knappfärger

en: Button Style
sv: Knappstil

en: Button Structure
sv: Knappstruktur

en: Button Width
sv: Knappbredd

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: A very simple contact form.
sv: Ett mycket enkelt kontaktformulär

en: Contact Form Submission
sv: Kontaktformulärinlämning

en: Message
sv: Meddelande

en: Send To Email
sv: Skicka till e-post

en: example@mail.com
sv: exempel@mail.com

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
sv: Kontaktformuläret skickas till denna e-postadress. Går som standard till administratörens e-postadress.

en: Name Field
sv: Namnfält

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

en: Subject Field
sv: Ämnesfält

en: Email Field
sv: E-postfält

en: Phone Field
sv: Telefonfält

en: Success
sv: Klart

en: Success Action
sv: Åtgärd vid framgång

en: None
sv: Ingen

en: Show Message
sv: Visa meddelande

en: Redirect
sv: Dirigera om

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
sv: Tack för ditt meddelande! Vi hör av oss snart.

en: Success URL
sv: URL vid framgång

en: Button Text
sv: Knapptext

en: Send
sv: Skicka

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
sv: Namn

en: Please enter your name.
sv: Ange ditt namn.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Subject
sv: Ämne

en: Please enter a subject.
sv: Ange ett ämne.

en: Email
sv: E-post

en: Please enter a valid email.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Your email
sv: Din e-post

en: Phone
sv: Telefon

en: Please enter a valid phone number.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer.

en: Your phone
sv: Din telefon

en: Your Message
sv: Ditt meddelande

en: Please enter a message.
sv: Ange ett ämne.

en: Your message
sv: Ditt meddelande

en: Message Sent!
sv: Meddelandet har skickats!

en: Message failed. Please try again.
sv: Meddelandet gick inte att skicka. Försök igen.

en: Content Slider
sv: Innehållsskjutreglage

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
sv: Visar flera bilder med valfri rubrik och uppmaning till handling.

en: Height
sv: Höjd

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
sv: Denna inställning är den minimala höjden på innehållsskjutreglaget. Innehållet expanderar höjden automatiskt.

en: Auto Play
sv: Automatisk start

en: Delay
sv: Fördröjning

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: Transition type.]
en: Slide
sv: Skjut

en: Fade
sv: Tona in/ut

en: Transition Speed
sv: Övergångshastighet

en: Show Play/Pause
sv: Visa Spela upp/Paus

en: Show Arrows
sv: Visa pilar

en: Show Dots
sv: Visa prickar

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Max Content Width
sv: Maximal bredd på innehållet

en: The max width that the content area will be within your slides.
sv: Maximal bredd på innehållet inuti bilderna.

en: Slides
sv: Bilder

en: Slide
sv: Skjut

en: Slide Settings
sv: Bildinställningar

en: Slide Label
sv: Bildetikett

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
sv: En etikett för att identifiera denna bild på fliken Bilder i inställningarna för innehållsreglaget.

en: Background Layout
sv: Bakgrundslayout

en: This setting is for the entire background of your slide.
sv: Denna inställning är avsedd för hela bakgrunden i bilden.

[ctx: Background type.]
en: None
sv: Ingen

en: Background Photo
sv: Bakgrundsbild

en: Background Video Code
sv: Videokod för bakgrund

en: Content Layout
sv: Layout på innehållet

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
sv: Detta gör det möjligt att lägga till innehåll ovanpå eller utöver bakgrundsvalet ovan. Positionen för innehållets layout kan väljas i stilfliken.

en: Text &amp; Photo
sv: Text &amp; foto

en: Text &amp; Video
sv: Text &amp; video

[ctx: Content type.]
en: None
sv: Ingen

en: Video Embed Code
sv: Kod för inbäddad video

en: Text Position
sv: Textposition

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
sv: Positionen flyttar innehållets layout åt vänster, höger eller till mitten ovanpå bakgrunden i bilden.

en: Top Margin
sv: Övre marginal

en: Bottom Margin
sv: Nedre marginal

en: Left Margin
sv: Vänstermarginal

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: Text Colors
sv: Textfärger

en: Text Shadow
sv: Textskugga

en: Text Background Color
sv: Bakgrundsfärg för text

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
sv: Färgen tillämpas på överlägget bakom texten över bakgrundsvalen.

en: Text Background Opacity
sv: Textbakgrundsopacitet

en: Text Background Height
sv: Textbakgrundshöjd

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
sv: Auto låter överlägget få plats oavsett hur långt textinnehållet är. 100 % passar in överlägget mot ovan- och undersidan av bilden.

[ctx: Background height.]
en: Auto
sv: Bil

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
sv: Länken gäller hela bilden. Om du väljer någon av nedanstående typer av uppmaning till handling gäller länken även för text eller knapp.

en: Border Radius
sv: Radie på kantlinje

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile Photo
sv: Mobilfoto

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
sv: Du kan välja ett annat foto som bilden ska ändras till på mobilenheter eller inget foto om så önskas.

en: Use Main Photo
sv: Använd huvudfoto

en: Choose Another Photo
sv: Välj ett annat foto

en: No Photo
sv: Inget foto

en: Mobile Text Colors
sv: Textfärger på mobilen

en: Display a heading, subheading and a button.
sv: Visa en rubrik, underrubrik och en knapp.

en: Ready to find out more?
sv: Vill du veta mer?

en: Drop us a line today for a free quote!
sv: Hör med oss idag för att få en gratisoffert!

en: Stacked
sv: Staplad

en: Spacing
sv: Avstånd:

en: Button Link
sv: Knapplänk

en: Display multiple photos in a gallery view.
sv: Visa flera foton i en gallerivy.

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
sv: Miniatyrbilder

en: Source
sv: Källa

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
sv: Hämta bilder från WordPress egna mediabibliotek eller ett galleri på din SmugMug-sida genom att mata in RSS-flödets URL från SmugMug. Denna URL kan fås genom att använda funktionen "get a link" i ditt SmugMug-galleri.

en: Photos
sv: Bilder

en: Feed URL
sv: Flödets URL

en: Photo Size
sv: Fotostorlek

[ctx: Photo size.]
en: Small
sv: Liten

[ctx: Photo size.]
en: Medium
sv: Medel

[ctx: Photo size.]
en: Large
sv: Stor

en: Photo Spacing
sv: Fotoavstånd

en: Show Captions
sv: Visa bildtexter

en: Never
sv: Aldrig

en: On Hover
sv: Under muspekare

en: Below Photo
sv: Under bild

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
sv: Bildtexten visar den text du sätter in i bildtextområdet i mediahanteraren för varje bild. Bildtexten tas även in direkt från SmugMug om du har bildtexter inställda i galleriet.

en: Click Action
sv: Klickåtgärd

[ctx: Click action.]
en: None
sv: Ingen

en: Photo Link
sv: Fotolänk

en: Display an icon and optional title.
sv: Visa en ikon och alternativ titel.

en: Mobile Structure
sv: Mobilstruktur

en: Custom Alignment
sv: Anpassad inriktning

en: Map
sv: Karta

en: Display a Google map.
sv: Visa en Google-karta.

en: Address
sv: Adress

note: Description of the plugin/theme
en: Additional functionality for Beaver Builder lite.
sv: Ytterligare funktioner för Beaver Builder lite.

note: Author of the plugin/theme
en: The Beaver Builder Team
sv: Teamet på Beaver Builder
