Beaver Builder Booster - en to ja translation catalogue (231 entries)

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
ja: Beaver Builder Booster プラグインは、ご使用中のホストと互換性がありません。

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
ja: 操作が簡単なドラッグ & ドロップ式のビルダーを使用して、このページのコンテンツを編集します。

en: Launch Page Builder
ja: ページビルダーを起動

en: Page Builder
ja: ページビルダー

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
ja: ドラッグ & ドロップ式の操作が簡単なビルダーを使用して、この %s にあるコンテンツ編集するには、ここをクリックします。

en: Button
ja: ボタン

en: A simple call to action button.
ja: シンプルな行動喚起ボタン

en: Basic Modules
ja: 基本モジュール

en: General
ja: 一般

en: Text
ja: テキスト

en: Click Here
ja: こちらをクリック

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Position
ja: アイコンの位置

en: Before Text
ja: テキストの前

en: After Text
ja: テキストの後

en: Icon Visibility
ja: アイコンの可視性

en: Always Visible
ja: 常時表示

en: Fade In On Hover
ja: マウスオーバーでフェードイン

en: Link
ja: リンク

en: Link Target
ja: リンクターゲット

en: Same Window
ja: 同じウィンドウ

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Style
ja: スタイル

en: Colors
ja: カラー

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Hover Color
ja: 背景となるホバーの色

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Hover Color
ja: テキストのホバーの色

en: Flat
ja: 均一

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Transparent
ja: 透明

en: Border Size
ja: 罫線の太さ

en: Background Opacity
ja: 背景の不透明度

en: Background Hover Opacity
ja: 背景となるホバーの不透明度

en: Transition
ja: 遷移

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 使用可能

en: Structure
ja: 構造

en: Width
ja: 幅

[ctx: Width.]
en: Auto
ja: 自動

en: Full Width
ja: 全幅

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Width
ja: 幅のカスタマイズ

en: Alignment
ja: 配置

en: Center
ja: 中央

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Padding
ja: パディング

en: Round Corners
ja: 丸角

en: Callout
ja: 呼び出し

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
ja: 見出しおよびテキストのスニペット、オプションのリンク、アイコン、画像付き

en: Advanced Modules
ja: 上級モジュール

en: Heading
ja: 見出し

en: Overall Alignment
ja: 全体の配置

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
ja: 呼び出し内の全要素に適用される配置です。

en: Heading Structure
ja: 見出しの構造

en: Heading Tag
ja: 見出しのタグ

en: Heading Size
ja: 見出しのサイズ

en: Default
ja: デフォルト

en: Heading Custom Size
ja: 見出しサイズのカスタマイズ

en: Image
ja: 画像

en: Image Type
ja: 画像タイプ

[ctx: Image type.]
en: None
ja: なし

en: Photo
ja: 画像

en: Crop
ja: 切り抜き

[ctx: Photo Crop.]
en: None
ja: なし

en: Landscape
ja: 横向き

en: Panorama
ja: パノラマ

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Square
ja: スクエア

en: Circle
ja: 正円

en: Position
ja: 位置

en: Above Heading
ja: 見出しの上

en: Below Heading
ja: 見出しの下

en: Left of Text and Heading
ja: 見出しの下

en: Right of Text and Heading
ja: テキストと見出しの右

en: Left of Heading
ja: 見出しの左

en: Right of Heading
ja: 見出しの右

en: Icon Colors
ja: アイコンの色

en: Color
ja: 色

en: Hover Color
ja: ホバーの色

en: No
ja: なし

en: Yes
ja: あり

en: Icon Structure
ja: アイコンの構造

en: Size
ja: サイズ

en: Call To Action
ja: 行動喚起

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
ja: リンクはモジュール全体に適用されます。以下の行動喚起タイプを選ぶと、このリンクはテキストまたはボタンにも使用されます。

en: Call to Action
ja: 行動喚起

en: Type
ja: タイプ

[ctx: Call to action.]
en: None
ja: なし

en: Read More
ja: さらに読む

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Icon Position
ja: ボタンアイコンの位置

en: Button Colors
ja: ボタンの色

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Button Structure
ja: ボタンの構造

en: Button Width
ja: ボタンの幅

en: Contact Form
ja: 連絡先フォーム

en: A very simple contact form.
ja: 連絡先フォームはとてもシンプル。

en: Contact Form Submission
ja: 連絡先フォームの送信

en: Message
ja: メッセージ

en: Send To Email
ja: 送信先

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
ja: 連絡先フォームはこのメールアドレスに送信されます。デフォルトの管理者メール

en: Name Field
ja: 名前フィールド

en: Show
ja: 表示する

en: Hide
ja: 非表示

en: Subject Field
ja: 件名フィールド

en: Email Field
ja: メールフィールド

en: Phone Field
ja: 電話フィールド

en: Success
ja: 成功

en: Success Action
ja: 正常な操作

en: None
ja: なし

en: Show Message
ja: メッセージを表示

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
ja: ご連絡いただきありがとうございます！すぐにご連絡いたします。

en: Success URL
ja: 正常なURL

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Send
ja: 送信

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
ja: 名前

en: Please enter your name.
ja: お名前を入力してください。

en: Your name
ja: お名前

en: Subject
ja: 件名

en: Please enter a subject.
ja: 件名を入力してください。

en: Email
ja: Eメール

en: Please enter a valid email.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Your email
ja: メール

en: Phone
ja: 電話番号

en: Please enter a valid phone number.
ja: 有効な電話番号を入力してください。

en: Your phone
ja: お客様の電話番号

en: Your Message
ja: お客様のメッセージ

en: Please enter a message.
ja: メッセージを入力してください。

en: Your message
ja: お客様のメッセージ

en: Message Sent!
ja: メッセージは送信されました！

en: Message failed. Please try again.
ja: メッセージは送信されませんでした。もう一度やり直してください。

en: Content Slider
ja: コンテンツスライダー

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
ja: オプションの見出しと行動喚起と共に複数のスライドを表示します。

en: Height
ja: 高さ

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
ja: この設定はコンテンツスライダーの最小高です。コンテンツにより、高さが自動的に拡張されます。

en: Auto Play
ja: 自動再生

en: Delay
ja: 遅延

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
ja: 秒数

en: Loop
ja: 繰り返し

[ctx: Transition type.]
en: Slide
ja: スライド

en: Fade
ja: フェード

en: Transition Speed
ja: 遷移する速度

en: Show Play/Pause
ja: 再生/一時停止を表示

en: Show Arrows
ja: 矢印を表示

en: Show Dots
ja: ドット数を表示

en: Advanced
ja: 高度

en: Max Content Width
ja: コンテンツの最大幅

en: The max width that the content area will be within your slides.
ja: コンテンツ領域の最大幅はスライドの範囲内となります。

en: Slides
ja: スライド

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Settings
ja: スライドの設定

en: Slide Label
ja: スライドラベル

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
ja: コンテンツのスライダー設定におけるスライダータブ上にあるこのスライドを識別するためのラベルです。

en: Background Layout
ja: 背景のレイアウト

en: This setting is for the entire background of your slide.
ja: この設定はスライド背景全体のためのものです。

en: Video
ja: 動画

[ctx: Background type.]
en: None
ja: なし

en: Background Photo
ja: 背景画像

en: Background Video Code
ja: 背景のビデオコード

en: Content Layout
ja: コンテンツのレイアウト

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
ja: コンテンツを追加したり、上記の背景選択に追加できます。コンテンツレイアウトの位置は、スタイルタブ内で選択可能です。

en: Text &amp; Photo
ja: テキスト &amp; 写真

en: Text &amp; Video
ja: テキスト &amp; ビデオ

[ctx: Content type.]
en: None
ja: なし

en: Video Embed Code
ja: 動画の埋め込みコード

en: Text Position
ja: テキストの位置

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
ja: 位置により、コンテンツレイアウトの選択がスライド背景上の左右または中央に移動します。

en: Top Margin
ja: 上部の余白

en: Bottom Margin
ja: 下部の余白

en: Left Margin
ja: 左側の余白

en: Right Margin
ja: 右側の余白

en: Text Colors
ja: テキストの色

en: Text Shadow
ja: テキストの影

en: Text Background Color
ja: テキストの背景色

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
ja: 背景の選択上に表示されるテキスト背後のオーバーレイに適用される色です。

en: Text Background Opacity
ja: テキスト背景の不透明度

en: Text Background Height
ja: テキスト背景の高さ

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
ja: 自動にすると、テキストコンテンツの長さに合ったオーバーレイになります。オーバーレイは、スライドの上下部に完璧にマッチします。

[ctx: Background height.]
en: Auto
ja: 自動

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
ja: リンクはスライド全体に適用されます。以下の行動喚起タイプを選ぶと、このリンクはテキストまたはボタンにも使用されます。

en: Border Radius
ja: 罫線の半径

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Photo
ja: 携帯写真

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
ja: スライドをモバイルデバイスに変更して、別の写真を選択可能です。写真は入れなくても構いません。

en: Use Main Photo
ja: メインの写真を使用

en: Choose Another Photo
ja: 別の写真を選択

en: No Photo
ja: 写真なし

en: Mobile Text Colors
ja: モバイルテキストの色

en: Display a heading, subheading and a button.
ja: 見出し、小見出し、ボタンを表示します。

en: Ready to find out more?
ja: 詳細をご覧になりますか？

en: Drop us a line today for a free quote!
ja: お見積もりは無料ですので今すぐご一報ください！

en: Layout
ja: レイアウト

en: Inline
ja: インライン

en: Stacked
ja: スタック済み

en: Spacing
ja: 間隔調整

en: Button Link
ja: ボタンリンク

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Display multiple photos in a gallery view.
ja: ギャラリービューで複数の写真を表示します。

en: Collage
ja: コラージュ

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
ja: 親指

en: Source
ja: 取得方法

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
ja: WordPress メディアライブラリか、SmugMug の RSS フィード URL を挿入して SmugMug サイトのギャラリーから画像を取得します。RSS フィード URL は SmugMug ギャラリーのリンク取得機能を利用してアクセス可能です。

en: Photos
ja: 写真

en: Feed URL
ja: フィード URL

en: Photo Size
ja: 写真のサイズ

[ctx: Photo size.]
en: Small
ja: S

[ctx: Photo size.]
en: Medium
ja: ふつう

[ctx: Photo size.]
en: Large
ja: 大

en: Photo Spacing
ja: 写真の間隔調整

en: Show Captions
ja: キャプションの表示

en: Never
ja: 何時でも

en: On Hover
ja: マウスオーバー時

en: Below Photo
ja: 写真の下

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
ja: 各画像用のメディアマネージャーのキャプション領域に入力したテキストが、そのままキャプションとして表示されます。お使いのギャラリーでキャプションを設定している場合、SmugMugからも直接表示されます。

en: Click Action
ja: 操作をクリック

[ctx: Click action.]
en: None
ja: なし

en: Lightbox
ja: ライトボックス

en: Photo Link
ja: 写真リンク

en: Display an icon and optional title.
ja: アイコンとオプションタイトルを表示します。

en: Mobile Structure
ja: モバイルの構造

en: Custom Alignment
ja: 配置のカスタマイズ

en: Map
ja: マップ

en: Display a Google map.
ja: Googleマップを表示します。

en: Address
ja: 住所

note: Description of the plugin/theme
en: Additional functionality for Beaver Builder lite.
ja: Beaverビルダーライトの追加機能。

note: Author of the plugin/theme
en: The Beaver Builder Team
ja: Beaverビルダーチーム
