Beaver Builder Booster - en to it translation catalogue (217 entries)

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
it: Fai clic qui per modificare il contenuto di questa %s usando un facile strumento di trascinamento della selezione.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
it: Un’intestazione e uno snippet di testo con un link, un’icona e un’immagine opzionali.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
it: Un’etichetta per identificare questa diapositiva nella scheda Diapositive delle impostazioni Content slider.

en: A simple call to action button.
it: Un semplice pulsante di invito all’azione.

en: A very simple contact form.
it: Un modulo di contatto molto semplice.

en: Above Heading
it: Sopra l’intestazione

en: Additional functionality for Beaver Builder lite.
it: Funzionalità aggiuntive per la versione di base di Beaver Builder.

en: Address
it: Indirizzo

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Modules
it: Moduli avanzati

en: After Text
it: Testo successivo

en: Alignment
it: Allineamento

en: Always Visible
it: Sempre visibile

en: Auto Play
it: Avvio automatico

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
it: L’impostazione automatica consentirà all’overlay di adattarsi alla lunghezza dei contenuti. Il 100% si adatterà all’overlay nella parte superiore e inferiore della diapositiva.

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Hover Color
it: Colore sfondo al passaggio del mouse

en: Background Hover Opacity
it: Opacità sfondo al passaggio del mouse

en: Background Layout
it: Layout sfondo

en: Background Opacity
it: Opacità sfondo

en: Background Photo
it: Foto di sfondo

en: Background Video Code
it: Codice video sfondo

[ctx: Background type.]
en: None
it: Nessuno

en: Basic Modules
it: Moduli base

en: Beaver Builder Booster
it: Booster di Beaver Builder

en: Before Text
it: Testo precedente

en: Below Heading
it: Sotto l’intestazione

en: Below Photo
it: Sotto la foto

en: Border Radius
it: Raggio da applicare agli angoli del bordo

en: Border Size
it: Dimensione bordo

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Button
it: Pulsante

en: Button Colors
it: Colori pulsante

en: Button Icon
it: Icona pulsante

en: Button Icon Position
it: Posizione icona pulsante

en: Button Link
it: Link pulsante

en: Button Structure
it: Struttura pulsante

en: Button Style
it: Stile pulsante

en: Button Text
it: Testo pulsante

en: Button Width
it: Larghezza pulsante

en: Call To Action
it: Invito all'azione

en: Call to Action
it: Invito all'azione

[ctx: Call to action.]
en: None
it: Nessuno

en: Center
it: Centro

en: Choose Another Photo
it: Scegli un’altra foto

en: Circle
it: Cerchio

en: Click Action
it: Azione clic

en: Click Here
it: Fai clic qui

[ctx: Click action.]
en: None
it: Nessuno

en: Color
it: Colore

en: Colors
it: Colori

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Contact Form Submission
it: Invio modulo di contatto

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
it: Nome

en: Content Layout
it: Layout contenuti

en: Content Slider
it: Content slider

[ctx: Content type.]
en: None
it: Nessuno

en: Crop
it: Ritaglio

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Alignment
it: Allineamento personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

en: Delay
it: Ritardo

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display a Google map.
it: Mostra una mappa Google.

en: Display a heading, subheading and a button.
it: Visualizza un’intestazione, un’intestazione secondaria e un pulsante.

en: Display an icon and optional title.
it: Visualizza un’icona e un titolo opzionale.

en: Display multiple photos in a gallery view.
it: Mostra più foto in una visualizzazione galleria.

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
it: Visualizza più diapositive con un’intestazione e un invito all’azione opzionali.

en: Drop us a line today for a free quote!
it: Contattaci oggi stesso per un preventivo gratuito.

en: Email Field
it: Campo email

en: Enabled
it: Abilitato

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade In On Hover
it: Dissolvenza in entrata al passaggio del mouse

en: Feed URL
it: URL del feed

en: Flat
it: Semplice

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Full Width
it: Larghezza piena

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
it: Pollici

en: General
it: Generale

en: Gradient
it: Sfumature

en: Heading
it: Intestazione

en: Heading Custom Size
it: Dimensione personalizzata intestazione

en: Heading Size
it: Dimensione intestazione

en: Heading Structure
it: Struttura intestazione

en: Heading Tag
it: Tag intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Hide
it: Nascondi

en: Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse

en: Icon
it: Icona

en: Icon Colors
it: Colori icona

en: Icon Position
it: Posizione icona

en: Icon Structure
it: Struttura icona

en: Icon Visibility
it: Visibilità icona

en: Image
it: Immagine

en: Image Type
it: Tipo immagine

[ctx: Image type.]
en: None
it: Nessuno

en: Landscape
it: Paesaggio

en: Launch Page Builder
it: Avvia Page Builder

en: Left
it: Sinistra

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Left of Heading
it: A sinistra dell’intestazione

en: Left of Text and Heading
it: A sinistra del testo e dell’intestazione

en: Link Target
it: Destinazione del collegamento

en: Loop
it: Ripeti

en: Map
it: Mappa

en: Max Content Width
it: Larghezza contenuti massima

en: Media Library
it: Libreria multimediale

en: Message
it: Messaggio

en: Message Sent!
it: Messaggio inviato!

en: Message failed. Please try again.
it: Messaggio non inviato. Riprova.

en: Mobile Photo
it: Foto dispositivi mobili

en: Mobile Structure
it: Struttura dispositivo mobile

en: Mobile Text Colors
it: Colori testo dispositivo mobile

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
it: Cellulare

en: Name Field
it: Campo nome

en: Never
it: Mai

en: New Window
it: Nuova finestra

en: No Photo
it: Nessuna foto

en: None
it: Nessuno

en: On Hover
it: Al passaggio del mouse

en: Overall Alignment
it: Allineamento generale

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Field
it: Campo telefono

en: Photo
it: Foto

[ctx: Photo Crop.]
en: None
it: Nessuno

en: Photo Link
it: Link foto

en: Photo Size
it: Formato foto

en: Photo Spacing
it: Spaziatura foto

[ctx: Photo size.]
en: Large
it: Grande

[ctx: Photo size.]
en: Medium
it: Media

[ctx: Photo size.]
en: Small
it: Piccolo

en: Photos
it: Foto

en: Please enter a message.
it: Inserisci un messaggio.

en: Please enter a subject.
it: Inserisci un oggetto

en: Please enter a valid email.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid phone number.
it: Immettere un numero di telefono valido.

en: Please enter your name.
it: Inserisci il tuo nome.

en: Portrait
it: Ritratto

en: Position
it: Posizione

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
it: Estrae immagini dalla libreria multimedia di WordPress o una galleria sul tuo sito SmugMug inserendo la URL del feed RSS di SmugMug. L'URL del feed RSS è accessibile tramite un collegamento nella tua galleria SmugMug.

en: Read More
it: Per saperne di più

en: Ready to find out more?
it: Pronto per altre informazioni?

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Right
it: Destra

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Right of Heading
it: A destra dell’intestazione

en: Right of Text and Heading
it: A destra del testo e dell’intestazione

en: Round Corners
it: Angoli arrotondati

en: Same Window
it: Stessa finestra

en: Send
it: Invia

en: Send To Email
it: Invia a email

en: Show
it: Mostra

en: Show Arrows
it: Mostra frecce

en: Show Captions
it: Mostra didascalie

en: Show Dots
it: Mostra puntini

en: Show Message
it: Mostra messaggio

en: Show Play/Pause
it: Mostra Esegui/Metti in pausa

en: Size
it: Dimensione

en: Slide
it: Scorri

en: Slide Label
it: Etichetta diapositiva

en: Slide Settings
it: Impostazioni diapositiva

en: Slides
it: Diapositive

en: Source
it: Sorgente

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Square
it: Quadrato

en: Stacked
it: Impilato

en: Structure
it: Struttura

en: Style
it: Stile

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject Field
it: Campo oggetto

en: Success
it: Operazione riuscita

en: Success Action
it: Azione corretta

en: Success URL
it: URL corretto

en: Text
it: Testo

en: Text &amp; Photo
it: Testo e foto

en: Text &amp; Video
it: Testo e video

en: Text Background Color
it: Colore sfondo testo

en: Text Background Height
it: Altezza sfondo testo

en: Text Background Opacity
it: Opacità sfondo testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Colors
it: Colori testo

en: Text Hover Color
it: Colore testo al passaggio del mouse

en: Text Position
it: Posizione testo

en: Text Shadow
it: Ombra testo

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
it: Grazie per il messaggio. Ti contatteremo presto.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
it: Il plug-in Beaver Builder Booster non è compatibile con questo host.

en: The Beaver Builder Team
it: Il team di Beaver Builder

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
it: L’allineamento che verrà applicato a tutti gli elementi all’interno del callout.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
it: La didascalia viene estratta dal testo che inserisci nell’area delle didascalie del gestore multimediale per ogni immagine. Inoltre la didascalia viene estratta direttamente da SmugMug, se hai didascalie impostate nella galleria.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
it: Il colore viene applicato all’overlay dietro il testo sulle selezioni dello sfondo.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
it: Il modulo di contatto verrà inviato a questo indirizzo email. Per impostazione predefinita, viene utilizzato l’indirizzo email dell’amministratore.

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
it: Il link viene applicato a tutto il modulo. Se si sceglie un tipo di invito all’azione qui sotto, questo link verrà utilizzato anche per il testo o il pulsante.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
it: Il link viene applicato a tutta la diapositiva. Se si sceglie un tipo di invito all’azione qui sotto, questo link verrà utilizzato anche per il testo o il pulsante.

en: The max width that the content area will be within your slides.
it: La larghezza massima dell’area dei contenuti all’interno delle tue diapositive.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
it: La posizione sposterà le selezioni del layout dei contenuti a sinistra, a destra o al centro sullo sfondo della diapositiva.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
it: Consente di inserire o aggiungere contenuti nella selezione dello sfondo riportata sopra. La posizione del layout dei contenuti può essere selezionata nella scheda dello stile.

en: This setting is for the entire background of your slide.
it: Questa impostazione interessa tutto lo sfondo della diapositiva.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
it: Questa impostazione corrisponde all’altezza minima del content slider. I contenuti espanderanno l’altezza automaticamente.

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Speed
it: Velocità di transizione

[ctx: Transition type.]
en: Slide
it: Scorri

en: Transparent
it: Trasparente

en: Type
it: Tipo

en: Use Main Photo
it: Usa foto principale

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
it: Usa un facile strumento di trascinamento della selezione per modificare il contenuto di questa pagina.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
it: secondi

en: Video Embed Code
it: Codice di embed del video

en: Width
it: Larghezza

en: Yes
it: Si

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
it: Puoi scegliere una foto diversa con cui modificare la diapositiva sui dispositivi mobili o nessuna foto, se lo desideri.

en: Your Message
it: Messaggio

en: Your email
it: La tua email

en: Your message
it: Messaggio

en: Your name
it: Nome

en: Your phone
it: Telefono

en: example@mail.com
it: esempio@mail.com
