Beaver Builder Booster - en to fr translation catalogue (216 entries)

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
fr: Cliquez ici pour modifier le contenu de : %s à l'aide d'un outil facile à utiliser (par Glisser-déposer).

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
fr: Titre ou extrait de texte doté d’une icône, d’une image ou d’un lien facultatif.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
fr: Étiquette permettant d’identifier cette diapositive dans l’onglet Diapositive des paramètres Curseur de contenu.

en: A simple call to action button.
fr: Un bouton simple d’appel à l’action

en: A very simple contact form.
fr: Un formulaire de contact très simple.

en: Above Heading
fr: Au-dessus du titre

en: Additional functionality for Beaver Builder lite.
fr: Fonctionnalité supplémentaire pour Beaver Builder lite.

en: Address
fr: Adresse

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Modules
fr: Extensions avancées

en: After Text
fr: Après le texte

en: Alignment
fr: Alignement

en: Always Visible
fr: Toujours visible

en: Auto Play
fr: Lecture automatique

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
fr: Auto permet d’ajuster la couche, quelle que soit la longueur du contenu de texte. 100 % ajuste la couche sur le haut et le bas de la diapositive.

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Hover Color
fr: Couleur d’arrière-plan du pointage

en: Background Hover Opacity
fr: Opacité d’arrière-plan du pointage

en: Background Layout
fr: Mise en page de l’arrière-plan

en: Background Opacity
fr: Opacité d’arrière-plan

en: Background Photo
fr: Photo d'arrière-plan

en: Background Video Code
fr: Code vidéo de l’arrière-plan

[ctx: Background height.]
en: Auto
fr: Voiture

[ctx: Background type.]
en: None
fr: Aucun

en: Basic Modules
fr: Extensions de base

en: Before Text
fr: Avant le texte

en: Below Heading
fr: Au-dessous du titre

en: Below Photo
fr: Sous la photo

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: Border Size
fr: Taille de bordure

en: Bottom Margin
fr: Marge bas

en: Button
fr: Bouton

en: Button Colors
fr: Couleurs de bouton

en: Button Icon
fr: Icône de bouton

en: Button Icon Position
fr: Position de l’icône de bouton

en: Button Link
fr: Lien du bouton

en: Button Structure
fr: Structure de bouton

en: Button Style
fr: Style de bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Button Width
fr: Largeur de bouton

en: Call To Action
fr: Appel à l’action

en: Call to Action
fr: Appel à l’action

[ctx: Call to action.]
en: None
fr: Aucun

en: Callout
fr: Légende

en: Center
fr: Centré

en: Choose Another Photo
fr: Choisir une autre photo

en: Circle
fr: Cercle

en: Click Action
fr: Action de clic

en: Click Here
fr: Cliquez ici

[ctx: Click action.]
en: None
fr: Aucun

en: Color
fr: Couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Form Submission
fr: Soumission du formulaire de contact

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
fr: Nom

en: Content Layout
fr: Mise en page du contenu

en: Content Slider
fr: Curseur de contenu

[ctx: Content type.]
en: None
fr: Aucun

en: Crop
fr: Recadrage

en: Custom
fr: Personnalisation

en: Custom Alignment
fr: Alignement personnalisé

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Delay
fr: Délai

en: Disabled
fr: Désactivée

en: Display a Google map.
fr: Affichez une carte Google.

en: Display a heading, subheading and a button.
fr: Affichez un titre, un sous-titre et un bouton.

en: Display an icon and optional title.
fr: Affichez une icône et un titre facultatif.

en: Display multiple photos in a gallery view.
fr: Affichez plusieurs photos dans une vue de galerie.

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
fr: Affiche plusieurs diapositives avec un titre et un appel à l’action facultatifs.

en: Drop us a line today for a free quote!
fr: Écrivez-nous dès aujourd’hui si vous souhaitez un devis gratuit !

en: Email
fr: E-mail&nbsp;

en: Email Field
fr: Champ Email

en: Enabled
fr: Activé

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade In On Hover
fr: Fondu du pointage

en: Feed URL
fr: Lien du flux

en: Flat
fr: Plat

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
fr: Miniatures

en: General
fr: Général

en: Heading
fr: Titre

en: Heading Custom Size
fr: Taille personnalisée du titre

en: Heading Size
fr: Taille du titre

en: Heading Structure
fr: Structure du titre

en: Heading Tag
fr: Balise du titre

en: Height
fr: Hauteur

en: Hide
fr: Masquer

en: Hover Color
fr: Couleur de pointage

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Colors
fr: Couleurs d’icône

en: Icon Position
fr: Position de l’icône

en: Icon Structure
fr: Structure d’icône

en: Icon Visibility
fr: Visibilité des icônes

en: Image Type
fr: Type d’image

[ctx: Image type.]
en: None
fr: Aucun

en: Inline
fr: En ligne

en: Landscape
fr: Paysage

en: Launch Page Builder
fr: Lancer le générateur de pages

en: Layout
fr: Mise en page

en: Left
fr: Gauche

en: Left Margin
fr: Marge gauche

en: Left of Heading
fr: À gauche du titre

en: Left of Text and Heading
fr: À gauche du texte et du titre

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Link
fr: Lien

en: Link Target
fr: Cible du lien

en: Loop
fr: Boucle

en: Map
fr: Carte

en: Max Content Width
fr: Largeur max du contenu

en: Media Library
fr: Bibliothèque multimédia

en: Message Sent!
fr: Message envoyé !

en: Message failed. Please try again.
fr: Échec du message. Réessayez.

en: Mobile Photo
fr: Photo mobile

en: Mobile Structure
fr: Structure mobile

en: Mobile Text Colors
fr: Couleurs du texte mobile

en: Name Field
fr: Champ Nom

en: Never
fr: Jamais

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: No
fr: Non

en: No Photo
fr: Aucune photo

en: None
fr: Aucun

en: On Hover
fr: Au survol

en: Overall Alignment
fr: Alignement général

en: Page Builder
fr: Constructeur de page

en: Phone
fr: Téléphone&nbsp;

en: Phone Field
fr: Champ Téléphone

[ctx: Photo Crop.]
en: None
fr: Aucun

en: Photo Link
fr: Lien de la photo

en: Photo Size
fr: Taille de la photo

en: Photo Spacing
fr: Espacement des photos

[ctx: Photo size.]
en: Large
fr: Grand

[ctx: Photo size.]
en: Medium
fr: Moyen [ sécurité mot de passe ]

[ctx: Photo size.]
en: Small
fr: Petit

en: Please enter a message.
fr: Entrez un message.

en: Please enter a subject.
fr: Entrez un objet.

en: Please enter a valid email.
fr: Entrez une adresse email valide.

en: Please enter a valid phone number.
fr: Veuillez saisir un numéro de téléphone valide.

en: Please enter your name.
fr: Entrez votre nom.

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
fr: Vous pouvez sélectionner des photos dans la bibliothèque multimédia de WordPress ou dans une des galeries de votre site SmugMug (il suffit d'insérer l’URL du flux RSS proposé sur SmugMug). Pour déterminer l’URL d'un flux RSS, utilisez la fonctionnalité "Get a link/Copier le lien" disponible dans vos galeries SmugMug.

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Ready to find out more?
fr: Prêt à en savoir plus ?

en: Redirect
fr: Redirection

en: Right
fr: Droite

en: Right Margin
fr: Marge droite

en: Right of Heading
fr: À droite du titre

en: Right of Text and Heading
fr: À droite du texte et du titre

en: Round Corners
fr: Coins arrondis

en: Same Window
fr: Même fenêtre

en: Send
fr: Envoyer

en: Send To Email
fr: Envoyer par email

en: Show
fr: Afficher

en: Show Arrows
fr: Afficher flèches

en: Show Captions
fr: Afficher les légendes

en: Show Dots
fr: Afficher points

en: Show Message
fr: Afficher le message

en: Show Play/Pause
fr: Afficher Lecture/Pause

en: Size
fr: Taille

en: Slide
fr: Glissement

en: Slide Label
fr: Étiquette de diapositive

en: Slide Settings
fr: Paramètres de diapositive

en: Slides
fr: Diapositives

en: Source
fr: Origine

en: Spacing
fr: Espaces

en: Square
fr: Carré

en: Stacked
fr: Empilé

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject Field
fr: Champ Objet

en: Success
fr: Succès

en: Success Action
fr: Action de succès

en: Success URL
fr: URL de réussite

en: Text
fr: Texte

en: Text &amp; Photo
fr: Texte et photo

en: Text &amp; Video
fr: Texte et vidéo

en: Text Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du texte

en: Text Background Height
fr: Hauteur d’arrière-plan du texte

en: Text Background Opacity
fr: Opacité d’arrière-plan du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Colors
fr: Couleurs du texte

en: Text Hover Color
fr: Couleur de texte du pointage

en: Text Position
fr: Position du texte

en: Text Shadow
fr: Ombre du texte

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
fr: Merci de votre message ! Nous prendrons contact avec vous très prochainement.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
fr: Le plug-in Beaver Builder Booster n’est pas compatible avec votre hôte.

en: The Beaver Builder Team
fr: L’équipe Beaver Builder

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
fr: Alignement qui s’appliquera à tous les éléments de la légende.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
fr: La légende est extraite du texte que vous avez placé dans la zone de texte du Gestionnaire des médias pour chaque image. La légende est également extraite directement de SmugMug si vous avez défini des légendes dans votre galerie.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
fr: La couleur s’applique à la couche placée derrière le texte sur les sélections d’arrière-plan.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
fr: Le formulaire de contact vous enverra à cet email. Renvoi par défaut à l’email admin.

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fr: Le lien s’applique au module entier. Si vous choisissez un type d’appel à l’action ci-dessous, ce lien sera également utilisé pour le texte ou le bouton.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fr: Le lien s’applique à la diapositive entière. Si vous choisissez un type d’appel à l’action ci-dessous, ce lien sera également utilisé pour le texte ou le bouton.

en: The max width that the content area will be within your slides.
fr: Largeur max de la zone de contenu dans vos diapositives.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
fr: La position déplacera les sélections de la mise en page du contenu vers la gauche, la droite ou le centre sur l’arrière-plan de la diapositive.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
fr: Cette option vous permet d’ajouter du contenu sur ou en complément de la sélection d’arrière-plan ci-dessus. Vous pouvez sélectionner l’emplacement de la mise en page du contenu dans l’onglet Style.

en: This setting is for the entire background of your slide.
fr: Ce paramètre s’applique à tout l’arrière-plan de votre diapositive.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
fr: Ce réglage définit la hauteur minimum du curseur de contenu. Le contenu développera automatiquement la hauteur.

en: Top Margin
fr: Marge haut

en: Transition Speed
fr: Vitesse de transition

[ctx: Transition type.]
en: Slide
fr: Glissement

en: Use Main Photo
fr: Utiliser la photo principale

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
fr: Vous disposez d'un outil facile à utiliser (par Glisser-déposer) pour modifier le contenu de cette page.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
fr: secondes

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Embed Code
fr: Code d’intégration de vidéo

en: Width
fr: Largeur

[ctx: Width.]
en: Auto
fr: Voiture

en: Yes
fr: Oui

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
fr: Vous pouvez choisir une autre photo qui remplacera la diapositive sur les appareils mobiles. Vous pouvez aussi ne choisir aucune photo.

en: Your Message
fr: Votre message

en: Your email
fr: Votre e-mail

en: Your message
fr: Votre message

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your phone
fr: Votre téléphone

en: example@mail.com
fr: exemple@mail.com
